İnsanlığın Gerçek Dostları Ödül Töreni

19 Aralık 2019

İnsanlığın Gerçek Dostları’ Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye Sigarayla Savaş Derneğinin bu yıl 20’incisini düzenlediği “İnsanlığın Gerçek Dostları” ödül töreni, Sefaköy Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

TÜRKİYE Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, tütün ve tütün mamullerinin kaçakçılığının yıllık toplam getirisinin 3,5 milyar dolara ulaştığını belirterek, “Ülkemizde 2013 yılında yasaklanan elektronik sigara halen kaçakçıların araçlarının bagajlarında bile satılabiliyor” dedi.

Son yıllarda yaygın bir şekilde kullanılan ve 2013 yılında yasaklanmasına rağmen hala kolayca edinilebilen elektronik sigaraların karanlık yüzünü anlatan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, “Elektronik sigara dediğimiz nesne için, sanki sigara kadar zararlı değilmiş gibi bir algı oluşturuldu. Hâlbuki e-sigara kullananlarda kanser riski, sigara kullananlara göre 10 kat daha fazla. Çünkü sigara tütün gibi doğal bir bitkinin kimyasal işlemlerden geçirilmesinden sonra üretiliyor. E-sigara ise tamamen kimyasal bir yapıya sahip” diye konuştu.

“E-SİGARA BAGAJDA BİLE SATILIYOR”

Türkiye’de e-sigaranın kullanılmasının ve satılmasının TSSD’nin girişimleriyle 2013 yılında yasaklandığını hatırlatan Aydın, “Ancak bugün denetimde yaşanan sorunlar nedeniyle bu melanet, kaçakçıların kullandığı araçların bagajlarında bile rahatça satılabiliyor. Dolayısıyla sigarayla savaşta ortaya konan yasal düzenlemeler kadar, bu düzenlemelerin sürdürülebilir olmasının da önemi büyük. Denetim mekanizması sıkı bir şekilde çalıştırılmazsa bu tip manzaralarla karşılaşmamız olası” dedi.

10 YILDA 655 MİLYON PAKET KAÇAK SİGARA

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü verilerine göre Türkiye genelinde son 10 yılda toplam 654 milyon 562 bin 520 paket kaçak tütün ve tütün mamulü ele geçirildiğine dikkat çeken Aydın, “Tütün mamulleri kaçakçılığı özellikle terör ve organize suç örgütlerinin en önemli gelir kaynaklarından biri. Tütün mamullerinin kolay temin edilebilmesi, tütün mamullerine verilen cezaların uyuşturucu suçlarındaki gibi caydırıcı olmaması ve yüksek kar getirisi gibi etkenler, söz konusu kaçakçılık faaliyetinin suçlular bakımından cazip hale gelmesine neden olmaktadır. Tütün ve tütün mamulleri kaçakçılığının yıllık toplam getirisinin 3,5 milyar doları bulduğunu hatırlarsak, işin cazibesi daha net anlaşılabilir” diye konuştu.

Gecede ödül verilen bir diğer isim ise Küçükçekmece Belediye Başkanı Sayın Kemal Çebi’ ydi.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Sivil Toplum Kuruluşlarının önemine değinerek ‘’20 yıl savaşarak gelmiş, adı da üzerinde Sigarayla Savaş Derneği; sadece sigarayla değil, kartelleşmiş olan bu sigara firmalarıyla da savaşmışlar. Hiçbir tereddüt, hiçbir kuşku yok ki sigara insan sağlığının en önemli düşmanıdır.’’ Dedi.

İstanbul Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, sigaraya ve sigara kartellerine karşı olan tutumu nedeniyle Teşekkür Ödülünü aldı. Hac ve Umre organizasyonlarında sigara içmeyen personelini tercih etmesi ve sigaranın da dinimizce haram olduğu konusunda her fırsatta fetvalar veren Sayın Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş adına ödülünü Diyanet İşleri Başkanı Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Karataş teslim aldı. Ülkemizde açık alanlarda sigara içilmemesine karşı yürüttüğü kapsamlı mücadele nedeniyle ödül alan T.C. Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’nın adına ödülünü İstanbul İl Sağlık Müdürümüz Sn. Prof. Dr. Kemal Memişoğlu alırken, çevreye olan duyarlılığı, sıfır atık projeleriyle izmaritin zararına her seferinde değinen çok değerli Yönetim Kurulu üyemiz Zeliha Sunal’da İnsanlığın Gerçek Dostları Özel Ödülüne layık görüldü. Sigaraya karşı istikrarlı duruşu ve bu konuda medyanın önemli gücünü en doğru şekilde kullanarak toplumumuzu bilinçlendirdiği içinde Sayın Oylum Talu ödüllendirildi. Sigaranın zararlarını daha çok kişiye anlatmak ve ulaştırmak adına dondurma paketlerinin üzerine sloganlar koyarak bu mücadelede bize destek veren Sayın Golf Dondurmaları Ceo’su Ergün Akkaya’ya İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülü takdim edildi. Sigaranın en büyük savaşçılarından biri olan Sayın Prof. Dr. Orhan Kural ise yıllardır verdiği bu mücadelede durmaksızın çalıştığı için “İnsanlığın Gerçek Dostları” ödülünün sahibi oldu.

Oflu Hocanın Sigara Manifestosu isimli kitabını Dernek Başkanımız Sn. Doç. Dr. Mustafa Aydın ile kaleme alan, İstanbul Aydın Üniversitesi Arapça Öğretmenliği Bölüm Başkanı Sn. Prof. Dr. Hüseyin Elmalı’ya Teşekkür ödülü takdim edildi. Televizyon programlarında medyayı sigaranın zararları hakkında bilinçlendiren ve mücadelemizde yanımızda olan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Sn. Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta ödüllendirildi.

Gecede ayrıca, Türkiye Sigarayla Savaş Derneğinin düzenlediği “Sigarasız Yaşam” konulu Ödüllü Senaryo Yarışmasının ödülleri de sahiplerine takdim edildi. Yarışmada “Ceza” adlı senaryosuyla Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğrencisi Yener Şentürk birincilik, ‘’ Temiz Bir Gelecek İçin’’ senaryosuyla İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencisi Müge Yardımcı ikincilik, “Mutlu Yarınlar” adlı senaryosuyla On Dokuz Mayıs Üniversitesi öğrencisi Yunus Tüzen ise üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Gecede, İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu Moda Tasarım Bölümü öğrencilerimizin mezuniyet projesi olarak hazırladıkları “El Ele Litvanya İstanbul” adlı çalışma da takdim edildi.

4 Mayıs 2017

İnsanlığın Gerçek Dostları’ Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye Sigarayla Savaş Derneğinin bu yıl 18’incisini düzenlediği “İnsanlığın Gerçek Dostları” ödül töreni, Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleştirildi.

Gecede konuşan Aydın, ödül töreninin, yıl içerisinde derneğin sigarayla savaş konusundaki mücadelesinde destek veren kişi ve kurumlara bir teşekkür mahiyeti taşıdığını ifade ederek, her yıl Türkiye’nin sigaraya 25 milyar dolar para verdiğini söyledi.

Aydın, Türkiye’deki tüketimin yüzde 15’inin kaçak sigara olduğunu da aktararak, “Bunun ne anlama geldiğini sizin takdirine bırakıyorum. Sigara içen insanlarımızın yüzde 80’i, kalp ve damar hastalığından dolayı çok erken yaşlarda hayatını kaybediyor. Türkiye’de 27 milyon olan sigara içicisini 21 milyona düşürmüş olsak da maalesef çok kötü oyunlarla sigara içme yaşını 12’ye indirmiş durumdadırlar. Uyanık olmak zorundayız. Okul ve evlerimizin yanındaki büfeler, tek sigara olarak, o gençlere sigara satarak, gençlerin beyinlerini zehirliyor. Bir de nargile kafeleri ortaya çıkardılar; oysa ki, nargile sigaradan çok daha tehlikeli ve zararlı. Kendimizi düşünmüyorsak arkadan gelecek olan pırıl pırıl gençleri düşünmek zorundayız.” diye konuştu.

Eski Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise sigara ile mücadele konusunda azimli bir Cumhurbaşkanına sahip olmanın büyük önem taşıdığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Her vesile ile insanlara sigarayı bıraktırmak için uğraşıyor. Sigarayı içenler de içmeyenler de sigarının zararlı olduğunu biliyor ve bile bile kendilerine bu zararı veriyor. Onun için bu bilinci daha çok artırmamız lazım. Bu hepimizin ortak mücadelesidir bu konuda hep beraber çalışmamız lazım.”

Gecede, T.C. Sağlık Bakanı adına İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Dr. Abdullah Emre Güner, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Esenyurt Kaymakamı Ekrem İnci, gazeteci Tayyar Işıksaçan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Danışmanı Prof. Dr. Erman Tuncer ve Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay “İnsanlığın Gerçek Dostları” ödülünü aldı.

Fatih Sultan Mehmet Hastanesi adına Prof. Dr. Ayhan Verit ve Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Tayfun Karali, Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Derya Can, Bonne Vie Magazin Dergisi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Solaker, Habertürk Köşe Yazarı Ceyda Erenoğlu, Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay ve Ege Bir Başkanı Hüseyin Reşit Öz “Teşekkür” ödülünü aldı.

Ayrıca, derneğin Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içinde geliştirdiği ve Türkiye genelinde düzenlenen “Sigarasız Yaşam” temalı “Dumansız Hikayeler” Liselerarası Kısa Film Yarışması”nın ödülleri de sahiplerine takdim edildi.

Gecede, İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu BİL Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarım Programı öğrencilerince defile gerçekleştirildi. “Ege’ye Bir Dokunuş” adlı defileye, moda dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Ayrıca törende, aynı okulun Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Programı 2. sınıf öğrencileri de, mezuniyet projesi olarak geliştirdikleri “Illusion Make-up” adlı çalışmalarını sergiledi.

Törene, eski Sağlık Bakanı Bülent Akarcalı’nın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı

2 Mayıs 2016

İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri’ sahiplerini buldu

“SİGARAYLA MÜCADELE ÜLKEMİZDE GEÇ BAŞLATILDI”

Sigarayla mücadelenin Türkiye’de geç başlatıldığını ancak son yıllarda bu mücadelede önemli başarılar elde edildiğini söyleyen Vali Yardımcısı Öztürk, “Bu başarıda sivil toplum örgütlerimizin de önemli katkısı var. Sigarayla savaş konusunda mevzuatımız yeni, uygulamalarımız da yeni. İstanbul’da yılda yaklaşık 350 bin sigara denetimi yapılmaktadır.” dedi.

“HER YIL 110 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR”

Sigarayla mücadelede en çok çaba harcayanlara ödül verdiklerini dile getiren Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Mustafa Aydın, “Toplam 8 kişiye bu ödülü veriyoruz. Sigara artık 21. yüzyılın vebası durumunda. Bu ülkede her yıl 110 bin insan sigaradan hayatını kaybediyor. Özellikle gençlerimizin sigaranın gerçek yüzünü görmeleri gerekiyor, sigaraya başlamamaları gerekiyor.” dedi.

“HAYATIMDA HİÇ SİGARA İÇMEDİM”

Hayatımda bir tane bile sigara içmediğini dile getiren Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, “Sigara içmemek insanlığa en büyük ödüldür. Bence sigara içenlerin fotoğraflarını 50 yıl sonra müzelerden göreceğiz ve o zaman o fotoğrafları gören insanlar acaba bunlar nasıl insanlarmış ki dumanı ciğerlerinde solumak gibi bir alışkanlığa sahiplermiş diyecekler.” dedi.

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen ödül töreninde Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ödülünü İstanbul Vali yardımcısı Hasan Öztürk ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Mustafa Aydın’dan aldı.

Ödüllerin verilmesinin ardından, İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarım Programı tarafından hazırlanan “Yeşil Yaylalarında Tulum Kemençe Sesi, Mavi Denizde Taka Sesleri Sevdamız Karadeniz Koleksiyonu Defilesi” gerçekleştirildi.