Yasanın Uygulanması İçin Çalışmalarımız

İstanbul Vali Yardımcısı Ve İl Tütün Kontrol Kurulu Başkanını Ziyaret

Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyeleri , 16 Haziran 2019 tarihinde İl Tütün Kontrol Kurulu ilgili Vali yardımcısı Sayın Bahattin Atçı’yı makamında ziyaret etti. Derneğimiz tarafından yapılan çalışmalar ile sigara hakkında çiğnenen kanunlar, araştırmalarımız ve derneğimiz hakkında rapor verdi.


İstanbul Vali Yardımcısı Ve İl Tütün Kontrol Kurulu Başkanını Ziyaret

Derneğimizin Yönetim Kurulu Üyeleri, 10 Şubat 2010 tarihinde İstanbul Valiliği’nde İstanbul Vali Yardımcısı ve İl Tütün Kontrol Kurulu Başkanı Ahmet Aydın’ı makamında ziyaret etti. Derneğimiz tarafından yapılan araştırma ve gözlemler sonucunda Valimize, 19 Temmuz 2009’da yürürlüğe giren 4207 Sayılı Kanun Hükümlerinin uygulanması hususunda yaşanan problemler ve aksaklıklar ile ilgili rapor, kendilerine takdim edildi.


İstanbul Valisini Ziyaret

19 Ocak 2008 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 4207 sayılı yasada değişiklik yapan 5727 sayılı yasanın İstanbul ilinde başarı ile uygulanması, yasanın kamuoyu ile paylaşılması için “İl Tütün Kontrol Kurulu” oluşturulması yönündeki taleplerimiz makama arz edildi. Valimiz tarafından olumlu karşılanan bu talebimizle, ilde kurulun çalışmaları başlatıldı.

İstanbul Valiliğinde, yasanın ilk etabında uygulanacağı 19 Mayıs 2008 tarihine hazırlık olmak üzere; ilde sorumlu kurum ile kuruluşların (Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Müftülüğü, İl Defterdarlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği) katılımıyla 30 Nisan 2008 tarihinde toplantı yapıldı.

Bu toplantıda alınan kararlar, İstanbul Valisi Muammer Güler tarafından 7 Mayıs 2008 tarihinde il genelinde yayınlanan, ayrıca Başbakanlıktan Sağlık Bakanlığa kadar birçok kuruma arz edilen bir genelge çıkarıldı ve yasa ile ilgili yönetmelik çıkarılıncaya kadar ilde bu genelgenin uygulanacağı belirtildi.