Dumansız Koğuş Etkinliği

Dumansız Hayat Zincirine Cezaevleri De Katıldı. Türkiye’de Bir İlke Daha İmza Atıldı.

23 Haziran 2010

DUMANSIZ KOĞUŞLAR OLUŞTURULDU

Sivil Toplum Kuruluşları arasında önemli bir yere sahip olan, uyguladığı projelerle topluma sosyal sorumluluğun gerekleri konusunda çok önemli mesajlar veren Türkiye Sigarayla Savaş Derneği öncülüğünde, İstanbul Valiliği ve Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı ile 6 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde astım hastası olan bir tutuklunun verdiği bir mücadele sonucu başlatılan projede artık tutuklu ve mahkumlar, kendilerine ait olan alanlarda, tütün ürünlerinin kullanılmadığı koğuşlarda kalma haklarını elde etti.

23 Haziran 2010 tarihinde Silivri Cezaevi 6 No’lu Koğuşta gerçekleşen etkinlikte, sigaranın zararlarını anlatan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, “21. yüzyılda bir ülke, başka bir ülkeyi kendisine bağımlı hale getirmek istiyorsa, o ülkenin halkını, gençlerini, çocuklarını, sigaraya başlatıyor demektir. Sigara, 21. yüzyılda en büyük sömürge aracıdır. Devlet büyüklerine, yargı mensuplarına sesleniyorum: Lütfen oyuna gelmesinler”  şeklinde konuştu.

Gönüllü mahkûmların da katıldığı açılışta konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Aydın, çok önemli bir etkinlik için bir araya geldiklerini belirterek, sigara içmeyen kader mahkûmlarının daha sağlıklı bir ortamda kalabilmelerini sağlamak amacıyla, Türkiye’ye ve tüm dünyaya örnek olacak bir adım atıldığını dile getirdi.

Aynı zamanda İl Tütün Kontrol Kurulu Başkanı sıfatıyla burada olduğunu ifade eden Aydın, “Sigara yasağı kanunu çıkarıldığından bu yana, İstanbul genelinde 80 bin denetleme yapıldı. Yüzde 97 oranında sıkıntı yok. Herkes kanuna uyuyor. Kapalı mekânlarda sigara içilmiyor. Ancak yüzde 3 oranında bir sıkıntı var.

İlk geldiğimizde 350 denetleme ekibimiz vardı, şimdi 750’ye çıktı. Bu denetlemeler kapsamında bin kişiye ceza kesildi” diye konuştu. Silivri Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Usta da, hapis cezasının ve tutuklamanın hürriyet yoksunluğu içermesi sebebiyle, kendiliğinden bir ceza olduğunu, ek olarak cezaevi idaresi ve cezaevi koşullarının bu durumun içerdiği ıstırabı ayrıca yoğunlaştırmaması gerektiği anlayışıyla hareket ettiklerini söyledi.

Başsavcı Usta, bu kapsamda düzenledikleri dumansız koğuş dönemiyle ilgili bilgi vererek, “Her bir ceza infaz kurumumuzda toplam 10 adet koğuş, sigara içilmeyen koğuşlar olarak ayrılmıştır. Tutuklu ve hükümlülerimizden talepler geldikçe, koğuş sayıları artırılmaya devam edilecektir” diye konuştu.Usta, bu anlayışla 5727 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun, Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Tüzük hükümlerine geniş bir pencereden bakılarak, idarenin takdirine bırakılan konuların tutuklu ve hükümlüler lehine yorumlandığını anlattı.

Bu projenin gerçekleşmesine ve kamuoyuna duyurulmasında emeği geçenlere plaket verildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve Mehter Grubu dinleti sundular