İftar Yemeklerimiz

Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç var / 15 Haziran 2017

İstanbul Aydın Üniversitesi’nin Florya Halit Aydın Kampüsü’nde bin 500’e yakın misafiri buluşturan geleneksel iftar yemeğinde birlik beraberlik ve dayanışma mesajları verildi.

2003 yılında yükseköğretimimize katkıda bulunmak üzere eğitim-öğretim hayatına başlayarak amaçları doğrultusundaki çalışmalarını sürdüren İstanbul Aydın Üniversitesi, iş, siyaset, yerel yönetimsivil toplum kuruluşu, eğitim ve medya kuruluşu temsilcilerini Geleneksel İftar Yemeği’nde bir araya getirdi. Florya Halit Aydın Kampüsü’nde düzenlenen iftar yemeğine Avrupa Birliği Eski Bakanı Egemen Bağış, AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadenizİstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli başta olmak üzere üniversite öğretim üyelerinin yanı sıra bin 500’e yakın misafir katılım gösterdi.

Dr. Mustafa Aydın: “Birlik ve beraberliğe her zamankinden fazla ihtiyaç var”

Üniversitenin Geleneksel İftar Yemeği’nde konuşan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, ülke olarak birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde, mübarek Ramazan-ı Şerif vesilesiyle düzenledikleri iftar yemeğine teşrif eden misafirlerin katılımlarından şeref duyduklarını ifade etti.

Dr. Mustafa Aydın, “Dünyada birlik ve beraberliğe her zamankinden fazla ihtiyaç vardır. Bütün insanlık bir merhamet sınavı veriyor. İstanbul Aydın Üniversitesi, tüm manifestosunu birlik ve beraberlik düşüncesi üzerinde, bir aile olmak üzere kurgulamıştır. Eğer biz bu birlik ve beraberliği bilim yuvası olana üniversitede sağlayamazsak, ülkemizde ve dünyada birliği nasıl sağlarız. Sultan Alparslan’ın, Sultan Fatih’in, Gazi Mustafa Kemal’in hedeflerine yürüyüşü nasıl sağlanabilirdi. Üniversiteler birliktelik için lokomotif görevi yapmalıdır. Ayrıştırıcı değil, birleştirici, evrensel değerleri bağrında besleyen kurumlar olmak ve bunu tüm topluma ve coğrafyaya yaymak durumundadır. 40 bin kişilik bir üniversite olarak bu birlikteliği sağlamayı önemli bir misyon olarak üstlenmiş durumdayız. Ülkemizin kenetlenmeye ihtiyacı var. Ayrılık bizi yakar yok eder. Farklı düşünceleri kabul ederek barış ve birliktelik sağlamak durumundayız. Mal mülk ve makam sahibi olmakla insanın insana üstünlüğü olmaz. İnsanın insana üstünlüğü ahlak ve erdemle olur” dedi.

‘Bu topraklarda iyi gençler yetiştireceğiz’

“İstanbul Aydın Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği ilk ve öncü olma başarısı, sizlerin maddi ve manevi katkısıyla oldu” diyen Dr. Aydın, “40 binden fazla mezunu, 3 bin 500’den fazlası uluslararası olmak üzere 40 bine yaklaşan öğrenci sayısı, 16 fakülte ve yüksekokulu, 3 enstitüsü, 2 UNESCO kürsüsü, 29 araştırma merkezi ve 165 uygulama laboratuvarı ile ilerleme ve gelişmenin en önemli fonksiyonlardan biri olan eğitim fonksiyonunu, amatör ruh ve profesyonel bir anlayışla yerine getiren İstanbul Aydın Üniversitesi, bu toprakların gençlerinin iyi yetişmesi, kendi öz değerlerinden kopmadan geleceğe yürümesi için 14 yıldır üzerine düşenin fazlasını yerine getirmektedir. Bizler bununla yetinmeyerek, Sanayi 4.0 devriminin öngördüğü kalite, araştırma, patent ve markalaşma çalışmalarımıza hız kazandıracağız. Uluslararasılaşmayı ileriye taşıyarak bir dünya üniversitesi olmak temel hedefimiz olacaktır” dedi.

‘Bölüşürsek tok, bölünürsek yok oluruz’

İftar yemeğinde konuşan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, bereketiyle birlikte gelen Ramazan ayının tüm insanlık için hayırlara vesile olmasına dilerken; İslam coğrafyanın birçok kısmında insanların Ramazan’ın hazzını yaşayamadığını belirten Avrupa Birliği Eski Bakanı Egemen Bağış ise, “Yunus Emre’nin dediği gibi, ‘Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz!’ Ülkemizin birlik ve beraberliğimizin kıymetini bilmemiz lazım” dedi.

‘Birlik ve beraberliğin yolu bilim ve ilimden geçiyor’

Ramazan ayının paylaşım ayı olduğunu belirten AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, “Bugün İslam alemi büyük bir sıkıntı içinde. 50 yıldır İslam coğrafyasında kan akıyor. Burada dışarıdan gelen baskılar kadar, Müslümanların birlik ve beraberlik içinde hareket etmemesinin büyük payı var. Bu ayrılıklar, biraz da bilgi ve eğitim eksikliğinden kaynaklanıyor. Dünyanın yakaladığı teknolojiyi yakalayamadık. Birbirimizle kavga ettik. Biz üretmek zorundayız. Cesur olmak zorundayız. Cesur olmak bilmekten; bilmenin de yolu ilimden geçer. İstanbul Aydın Üniversitesi, bilim ve ilim yolunda yetiştirdiği ve yetiştireceği öğrencilerle önemli bir rol üstleniyor” diye konuştu.

İstanbul Aydın Üniversitesi’nden İftar / 20 Haziran 2016

İstanbul Aydın Üniversitesi Geleneksel İftar Yemeği üniversitenin Florya Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi

İstanbul Aydın Üniversitesi kurulduğu günden bu yana her Ramazan ayında geleneksel olarak gerçekleştirdiği iftar yemeğini bu yıl da düzenledi. Üniversitenin Florya Yerleşkesi’nde düzenlenen iftar yemeğine üniversitenin akademik ve idari personelinin yanı sıra iş, siyaset ve medya dünyasından da çok sayıda davetli katıldı.

Geleneksel İftar Yemeği’nde İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli ve Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın da hazır bulundular.

AB Eski Bakanı Egemen Bağış, AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, Küçükçekmece Belediyesi Başkanı Temel Karadeniz, İstanbul Eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Küçükçekmece Belediyesi Eski Başkanı Aziz Yeniay’ın da katıldığı iftar yemeğinde konuşan Dr. Mustafa Aydın, “Dostlarımızla böyle mübarek bir ayda bir araya gelme fırsatı bulduğumuz için çok mutluyuz. Üniversitemiz kısa süre içerisinde önemli bir yol aldı.  Bu yolda ilerlerken bizleri yalnız bırakmadığınız ve her zaman desteklediğiniz için sizlere minnettarız” dedi.

Konuşmasında misafirlere İstanbul Aydın Üniversitesi’nin tüm çalışanları, öğrencileri adına seslendiğini söyleyen Dr. Mustafa Aydın, “Bizlere onur ve güç verdiniz. Kapımızdaki güvenlik, kafeteryamızdaki çalışanımız, rektörümüz, dekanlarımız, hocalarımız, tüm idari personelimiz, amatör ruh ve profesyonel bir anlayışla aramızda kan bağı olmayan akrabalıklar oluşturduk. Bugün Türkiye’nin en büyük vakıf üniversitesi konumuna geldik. Tüm çalışma arkadaşlarıma yaptıkları bu kutsal hizmetten dolayı insanlık adına, ülkem adına şükranlarımı ve minnettarlığımı ifade etmek istiyorum,” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:
“38 binin üzerinde öğrencisi, 3 binin üzerinde akademik, 3 bin 500’ün üzerinde uluslararası öğrencisi, 15 fakültesi ve yüksekokulu, 3 enstitüsü, 28 araştırma merkezi, 200’ü aşkın programı 500’ün üzerinde de dünya üniversitesiyle iş birliği ortaya koyan bir üniversitenin kubbesi altındayız. Medikal alanda teknoloji, bilişim, sosyal alanlarına sahip, 50 üzerinde laboratuvarı, 30 bini aşkın mezunuyla ülkemizdeki yükseköğretime yön veren üniversitelerden biri haline geldik. Geldik derken nasıl geldiğimizi bilerek geldik. Kuşlar kanatlarıyla, insanlar ve kurumlar dostlarıyla uçarlar. Bu bilinçle geldik. Başta Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere aramızda şu an bulunan bakanlarımız, milletvekillerimiz, valilerimiz, belediye başkanlarımız, kaymakamlarımız, emniyet müdürlerimiz, sivil toplum kuruluşlarımızın çok saygı değer başkanları, çok saygıdeğer mütevelli heyetimiz, çalışanlarımız bu yürüyüşte bize destek oldular.”

Milletvekili Feyzullah Kıyıklık ise yaptığı konuşmada “Başkanımız, Rektörümüz bugün burada bulunmaktan dolayı çok mutluyuz. Ramazan ayında üniversitelerin bu tür faaliyetleri çok önemli.  Sayın Mustafa Bey’i tebrik ediyorum. Burada çok büyük sıkıntılarla çok güzel bir okul meydana getirdi. Ramazan ayı, rahmet ayı. Hepinize iyi Ramazanlar diliyorum.”

İstanbul Aydın Üniversitesi İftarında Buluştu / 13 Temmuz 2015

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde geleneksel olarak düzenlenen iftar yemeği İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, İstanbul Milletvekili Feyzulah Kıyıklı ve Rektör Prof. Dr. Yadigâr İzmirli ve çok sayıda işadamı, siyasi ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

İstanbul Aydın Üniversitesi’nin Geleneksel İftar Yemeği’nde konuşan Dr. Mustafa Aydın, “Bu güzel yaz akşamı, Ramazan gecesi ve gecelerin en güzeli olan Kadir gecemizin huzuru içerisindeyiz.  Ancak Doğu Türkistan’dan Balkanlara, Ortadoğu’dan Afrikaya, bulunmuş olduğumuz bu coğrafyadaki milyonlarca aç, susuz, evsiz, yetim ve evlat acısı çeken insanların ızdırabını da kalbimizin en derinlerinde hissediyoruz,” dedi.[vc_gallery type=”image_grid” images=”1161,1162,1163,1440″]

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Geleneksel İftar Yemeği İstanbul Aydın Üniversitesinde Gerçekleştirildi. / 21 Temmuz 2014

Her sene Ramazan Ayında Türkiye Sigarayla Savaş Derneği İstanbul Aydın Üniversitesi Halit Aydın Florya Kampüsü’nde gerçekleştirilen iftar yemeğine birçok önemli isim katıldı.
İstanbul Aydın Üniversitesi’nde geleneksel olarak düzenlenen iftar yemeği bu yıl da İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya,  Eski Kültür Bakanı İsmail Kahraman, Eski Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ve Rektör Yadigar İzmirli’nin katılımıyla gerçekleştirildi.
İstanbul Aydın Üniversitesi’nin Geleneksel İftar Yemeği’nde konuşan Dr. Mustafa Aydın, “Ramazan ayının rahmetini, paylaşımını, bereketini, sevincini bugün burada sizlerin katılımıyla paylaşıyoruz, ancak İslam dünyası olarak  her gün maalesef hepimizin yüreğini dağlayan ölümler, katliamlar haberleri alıyoruz. Onların yaşamış oldukları evlat acısı, anne acısı, baba acısı malesef bizlerin bu güzelliği ve rahmeti gönülden yaşamamızı engelliyor” dedi.
Konuşmasında  bu coğrafyadaki insanların yaşam haklarının elinden alındığının ve dünyanın ise bu duruma sessiz kaldığının altını çizen Dr. Aydın, “Bu coğrafyadaki insanların maalesef yaşam hakları ellerinden alınıyor. Tabii  bunları söylerken bir konunun altını kalın puntolarla çizmek lazım. Biz İstanbul Aydın Üniversitesi olarak 28 bin öğrencimizin ne ırkına, ne dinine, ne de  mezhebine asla bakmıyoruz” diyerek bu ülkede her dinden, her dilden, her ırktan insanlarla yıllarca kardeş gibi yaşadığını, yarın da kardeş gibi yaşacağını vurgulayarak konuşmasını şöyle sonlandırdı:
“Ne ülke olarak,  ne de kurumlar olarak asırlardır kardeşçe birlikte yaşadığımız insanlara karşı en küçük bir sözümüz yoktur. Onlara karşı onları üzecek tek bir şey söyleyenlerin ise hep beraber karşısındayız ve karşısında olmaya devam edeceğiz. Ancak bugün dünyada yaşayan acıyı da dile getirmek zorundayız. Bu ülkeyi meydana getiren kurumlar olarak, bu ülkenin sahipleri olarak coğrafyamızdaki bu kan batağına dikkat çekmek zorundayız.”
Üniversitenin Florya Yerleşkesi’nde düzenlenen iftar yemeğine üniversitenin akademik ve  idari personelinin yanı sıra çok sayıda  davetli de katıldı. Günün sonunda Vali Hüseyin Avni Mutlu ‘da ziyaret ederek onurlandırdı.

[vc_gallery type=”image_grid” images=”7318″]

İstanbul Aydın Üniversitesinde Gerçekleştirilen Sigarasız İftar Yemeklerimiz / 30 Temmuz 2013

30 Temmuz 2013 tarihinde düzenlenen geleneksel iftar yemeği bu yıl İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesin’de gerçekleşti.
TSSD Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Yönetim Kurulu üyeleri ve gönüllülerin yanı sıra geceye siyaset, iş dünyası, basın ve sanat dünyasından isimler katıldı. İftar sonrasında konukların sohbeti tasavvuf müziği ve sema gösterisiyle devam etti.

Avrasya Hospital’de Gerçekleştirilen Sigarasız İftar Yemeklerimiz/ 24 Temmuz 2013

Türkiye Sigarayla Savaşanlar Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Yönetim ve İcra Kurulu Üyeleri 24 Temmuz 2013 tarihinde Avrasya Hospital’ın düzenlediği iftar yemeğine katıldı.

Avrasya Hospital Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Urlu organize ettiği iftar yemeğinde Türkiye Sigara ile Savaş Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ı ve Nobel Barış Ödülü sahibi ve İstanbul Aydın Üniversitesi Global Barış ve Demokrasi Merkezi’nin Başkanı Tevekkül Karman’ı ağırladı.

İftar yemeği sonrası Avrasya Hospital Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Hüseyin Urlu, Sigarayla Savaşanlar Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın ve Nobel Barış Ödülü sahibi ve İstanbul Aydın Üniversitesi Global Barış ve Demokrasi Merkezi Başkanı Tevekkül Karman sigaranın zararları hakkında konuşma yaptılar.

2012 Yılı Sigarasız İftar Yemeği

16 Ağustos 2012 tarihinde derneğimiz tarafından düzenlenen geleneksel iftar yemeği bu yıl Baltalimanı Portaxe’de gerçekleşti.
TSSD Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Yönetim Kurulu üyeleri ve gönüllülerin yanı sıra geceye siyaset, iş dünyası, basın ve sanat dünyasından isimler katıldı. İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Deniz, Tütün ve Bağımlı Yapıcı Maddeler Şube Müdürü Mustafa Karakadıoğlu, İstanbul Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Mecit Alemdar, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, Simit Sarayları Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, Manken Didem Taslan, Oyuncu Cem Kurtoğlu, Sanatçı Umut Akyürek, Sanatçı Tayfun, Sanatçı Ahmet Selçuk İlkan, oyuncu ve sunucu Yelda Koparan gibi isimler bu özel davette yer aldılar.
İftar yemeğinin ardından kürsüye çıkan TSSD Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, 1999 yılından beri bu özel insanlarla uzun bir yol aldıklarını anlattı. Aydın, ülkemizde, dernek tarafından hazırlanan ve desteklenen yasaların önemli sonuçlarının olduğunu, sigarayla mücadele konusunda çok şeyin değiştiğini ve değişeceğini dile getirdi.
İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Deniz de yapılan bu mücadelenin çok olumlu sonuçları olduğunu, Türkiye Sigarayla Savaş Derneğini gönülden desteklediğini söyledi.İftar sonrasında konukların sohbeti tasavvuf müziği ve sema gösterisiyle devam etti.

2011 Yılı İstanbul Aydın Üniversitesi İftar Yemeği

14 Ağustos 2011 tarihinde, İstanbul Aydın Üniversitesi Florya yerleşkesinde gerçekleşen yemekte, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, birçok Kaymakam ve Milli Eğitim Müdürü ve derneğimizin Yönetim ve İcra Kurulu üyelerinin katılımlarıyla gerçekleşti.
19 Ağustos 2010 tarihinde Bakırköy Titanic Port Hotel’de Türkiye Sigarayla Savaş Derneği tarafından geleneksel iftar yemeği düzenlendi.
Türkiye Sigarayla Savaş Derneği her yıl dernek üyelerini bir araya getirmek adına iftar yemeklerinde bir araya gelinmektedir. 2009 yılı İftar yemeği 9 Ekim 2009 tarihinde Dedeman İstanbul Gayrettepe’de gerçekleşti.
22 Eylül 2008 tarihinde Gar Müzikholü’nde Türkiye Sigarayla Savaş Derneği tarafından geleneksel iftar yemeği düzenlendi.
8 Ekim 2007 tarihinde Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim ve İcra Kurulu Üyeleri’nin de katılımıyla Kalender Ordu evinde iftar yemeği gerçekleştirildi.