Hakkımızda

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) 22 Nisan 1999 tarihinde kurulan ülkemizin önemli sivil toplum kuruluşlarından biridir. Derneğimiz, ülkemizde son on yılda yapılan kamuoyu araştırmalarında, sosyal olaylara sahip çıkmasıyla örnek teşkil eden ilk üç sivil toplum kuruluşu arasında yer almaktadır.

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği, bu konudaki etkin çalışmaları sonucunda Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü 2002 Yılı Avrupa Sigara ile Mücadelede En Başarılı Sivil Toplum Kuruluşu Ödülüne layık görülmüştür.

20 yıldır devam eden bu yoğun çabaların ve çalışmaların temel hedefi, başta çocuk ve gençler olmak üzere tüm insanları bilinçlendirmek, gençlerin sigara ile tanışmalarına mani olmak ve tütün kullanımını özendirici girişimlere karşı kamuoyunu etkili bir biçimde bilgilendirmektir.

Tüm insanlığın sigara salgınından kurtulabilmesi adına çözüme yönelik önemli girişimlere imza atan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği, tütün ve tütün ürünlerinin gerçek yüzünü tanıtmak için sayısız etkinlik düzenlemiş ve bu öncü çabalarının en önemli sonuçlarından biri 4207 Sayılı “Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun”un kabulü olmuştur.

Genel Başkan Doç. Dr. Mustafa Aydın liderliğinde, Yönetim kurulu ve İcra Kurulu ve 200’ün üstünde üye ve gönüllüsüyle Türkiye Sigarayla Savaş Derneği; toplumumuz, öncelikle gençlerimiz, sigara illetinden tamamıyla kurtuluncaya kadar kat edilecek daha çok yol olduğunun bilincinde, tütün ürünlerinin son molekülü yok olana kadar yılmadan ve yorulmadan çalışmalarına devam edecektir.