Antalya Temsilciliği

TÜRKİYE SİGARAYLA SAVAŞ DERNEĞİ ANTALYA TEMSİLCİLİĞİ                         

2022 YILI TOPLUMU AYDINLATMA FAALİYETLERİMİZ

(BÖLGESEL VE ULUSAL TOPLUMUN TÜM KESİMLERİ.)

09.02.2022
9 Şubat Dünya Sigarayı Boykot Günü’ne özel Antalya Sağlık Müdürlüğü bahçesinde insan sağlığının en önemli unsuru olan kan bağış kampanyası yapılarak sağlık üzerinde farkındalık etkinliği düzenlenmiş ve TRT Antalya Radyosu’nda sigarayı bırakma konusunda görüşler ve dernek etkinlikleri paylaşılmıştır.

29.04.2022

        ÇALIŞTAY

Sağlık Bakanlığı tarafından organize edilen “Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı” 29 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Toplantıların bütün oturumlara katılarak ; tütün ilgili  soru, sorunlar,  ve çözüm önerileri hakkında yapılan etkinlikler ile derneğimizin kanun çıkmasından bugüne  yaptıklarını dile getirdik.
Çalıştayı  takip edenler :
HÜLYA YURTBAHAR -( 5727 SAYILI KANUN EĞİT.)
GÜRSEL YURTBAHAR -( ANT. TEM )
KATILIM SAYISI  : BÜTÜN KURUMLAR -150 KİŞİ
Valimizin başkanlığında bütün kurum amirlerinin katıldığı Bağımlılıkla Mücadele Kurulu toplantısında da,
a-internet yolu ile tütün satışlarından örnek gösteren, emniyet teşkilatının daha  duyarlı ve kontrollü olunmasını
b- 31 mayıs dünya tütünsüz günü içinde, Antalya yaptığımız Geleneksel Yürüyüş talep edildi ve kabul alındı.

Antalya Ekspres / ÖZEL HABER

Hem doğaya zararlı hem de sağlığımıza 27.05.2022

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle açıklamalarda bulunan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, “Bir sigara izmaritinin doğada ayrışması yaklaşık on yıl alır” dedi.

TÜTÜN ürünlerinin zararları anlatılarak, tütün bırakma çağrısı yapıldı. Çağrıyı yapan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar tütün ürünlerinin insana ve dünyaya zararlarını anlatarak tütün kullananları bırakmaya davet etti.

TÜTÜNÜN ZARARLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Dünyanın insanların yaşamı için gerekli olduğunu söyleyen Yurtbahar, “Anne karnında başlayan yolcuğumuz, dünya ya geldiğimiz zaman geleceğimiz için yaşamaya başlıyoruz. Gelecek içinde yaşamamızın en önemli unsurlarından olan sevgi ve oksijendir. Sevgiyi kendi ailemizden ve çevremizden alabiliyoruz. Ancak, oksijen ve oksijen kaynağı olan su yaşamamızın ve dünyamızın en önemli unsuru. Bu kaynak toplumsal bir gereksinim ve sahip çıkılması bizlerin elinde olan unsur. Bu unsur ki çevresel yaşam, geleceğimiz ve neslimizin garantisi. Tütün kullanıcıları Dünya Sağlık Örgütü verilerine her yıl tütün üretimi için 200 bin 000 hektarlık ormanı yok ediyor ve toprağın bozulmasına neden oluyor. Her yıl tütün üretimi için 600 milyon ağaç kesimi yapılıyor. 22 milyon litre su tüketimi, 84 milyon metreküp co2 emisyon salımı yapılmasına neden oluyor” dedi.

ÇAĞRIDA BULUNDU

Yurtbahar, “Bir sigara izmaritinin ayrışması yaklaşık on yıl alır ve bir ton suyumuzu zehirlemekte. Bir sigaradan çıkan dört binden zararlı maddenin kullanandan daha fazla toplumsal geleceğimizi yok olmasına, çevremizde bulunan tüm canlıların ve can dostlarımızın yaşamlarını yok olmasına, yaşam kaynaklarımızı bozulmasına, dünyamızın kirletilmesine neden olmakta. Dünya bizim, dünya geleceğimiz, dünya bizlere emanet. Tütün kullanıcıları; Bir düşünün ki, geleceğimizi ve dünyamızı bu kadar büyük tehlikeye sokmanıza hakkını var mı? Gelin bu hastalıktan kurtulalım. Gelin Dünya Sigarasızlık Günü’nde tütün kullanıcılarının yaşam kaynakları olan temiz hava ve sağlıklı çevre içinde dünyamıza sahip çıkalım. Sağlımız, geleceğimize, neslimize, çevremize, can dostlarımıza sahip çıkalım. Onları korumak ve iyi örnek olmak anayasal ve vicdani bir görevimiz, sorumluğumuzdur” diyerek çağrıda bulundu. ÖZEL/Dilan ERAY

 


akdenizgercek.com.tr

“DÜNYAMIZA SAHİP ÇIKALIM” /30 Mayıs 2022

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, 31 Mayıs “Dünya Tütünsüz Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Dünyamız bizim yaşamamız için geleceğimiz için gerekli” dedi. Yurtbahar, Antalya’lıları 31 Mayıs Salı günü Antalya Konyaaltı Sahil Yaşam Parkı’nda yapılacak etkinliğe davet etti.

“DÜNYAMIZA SAHİP ÇIKALIM”

“Çevresel yaşam, geleceğimiz ve neslimizin garantisidir” diyen Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, 2022 yılı “Dünya Tütünsüz Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Tütün kullanıcıları Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre, “Her yıl tütün üretimi için 200 bin hektarlık ormanı yok ediyor ve toprağın bozulmasına neden oluyor. Her yıl Tütün üretimi için; 600.000.000 ağaç kesimi yapılmakta, 22.000.000 LT su tüketimi, 84.000.000 m3 CO2 emisyon salımı yapılmasına neden oluyor. Dolasıyla, dünyamızın su, yakıt, metal kaynakları, temiz havamız ve çevremizin yok olmasına neden oluyorlar” dedi.

SUYUMUZU ZEHİRLİYOR”

Bir sigara izmaritinin ayrışmasının yaklaşık on yıl aldığını ve bir ton suyu zehirlediğini vurgulayan Yurtbahar, “Bir sigaradan çıkan dört binden zararlı maddenin kullanandan daha fazla toplumsal geleceğimizi yok olmasına, evremizde bulunan tüm canlıların ve can dostlarımızın yaşamlarını yok olmasına, yaşam kaynaklarımızı bozulmasına, dünyamızın kirletilmesine, neden olmaktadır” dedi.

“DÜNYA BİZLERE EMANET”

Dünya bizim, dünya geleceğimiz, dünya bizlere emanet, tütün kullanıcıları, geleceğimizi ve dünyamızı bu kadar büyük tehlikeye sokmanıza hakkını var mı?” diyen Yurtbahar, “Gelin bu hastalıktan kurtulalım. Gelin dünya sigarasızlık gününde; tütün kullanıcılarının yaşam kaynakları olan temiz hava ve sağlıklı çevre içinde dünyamıza sahip çıkalım. Sağlımız, geleceğimize, neslimize, çevremize, can dostlarımıza sahip çıkalım, onları korumak ve iyi örnek olmak; Anayasal ve vicdani bir görevimiz-sorumluğumuzdur. Lütfen dünyamıza sahip çıkalım” ifadesini kullandı

ETKİNLİĞE DAVET

Yurtbahar açıklamasının devamında, “Geleceğimiz, neslimiz, çevremiz için tütün kullanımın olmaması, dünyamızın yaşanabilir bir dünya için, sağlıklı nesiller ve tüm can dostlarımızın varlıkları için lütfen; tütün bağımlısı olanlar ya da olmayanlar, tüm vatandaşların anayasal ve vicdani görev olarak temiz hava soluma hakkımıza, dumansız hava sahasına sahip çıkalım. Toplumun bu konuda bilinçlenmesi için” Antalya’lıları 31 Mayıs Salı günü Antalya Konyaaltı Sahil Yaşam Parkı’nda yapılacak etkinliğe davet etti.

Haber Merkezi


İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNÜN AÇIKLAMASI

31 Mayıs 2022 tarihinde saat 18:00’da

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla farkındalık oluşturmak amacıyla Sahil Yaşam Parkından Olbia Kent Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirdik. Etkinlik alanımızda stant kuran Antalya İl Sağlık Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, STK: Yeşilay, SAYAD, Sigarayla Savaş Derneği stantlarını ziyaret ettik. Ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından; Bando gösterisi, Gençlik Dünya Müzikleri Grubu Müzik Dinletisi, Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından ise Müzik dinletisi ve Spor aktiviteleri gerçekleştirildi.

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından da Sigara içen gönüllü Vatandaşlara Karbonmonoksit ve tansiyon ölçümü, Tütün ve zararları, pasif etkilenim, Obezite, Sağlıklı Yaşam vb. konularda halka bilgilendirme yapıldı. Diyetisyenler tarafından gönüllü vatandaşlara vücut kitle endeksi ölçümü yapıldı.


LİDER GAZETESİ -02/HAZİRAN/2022

SAHİLDE VATANDAŞLAR TÜTÜNE KARŞI YÜRÜDÜ

Antalya’da 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde “Görev Bende” sloganıyla tütün kullanımının zararlarına dikkat çekmek amacıyla farkındalık yürüyüşü düzenlendi.

FATMA ARSLAN/İREM GÜNEYBAZ

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde gerçekleşen etkinlik, ALGE tarafından işletilen Sahil Antalya Yaşam ve Alışveriş Merkezi’nde yapıldı. Etkinlik alanında vatandaşları bilgilendirmek amacıyla Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, , Antalya İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve sivil toplum kuruluşları stant kurdu.

Etkinliğe, Vali Yardımcısı Atıf Çiçekli, Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çalışkan, Antalya İl Sağlık Müdürü İsmail Başıbüyük, Antalya İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, gönüllüler ve vatandaşlar katıldı.

TÜTÜN ÜRÜNLERİNİN ZARARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Vali Yardımcısı Atıf Çiçekli burada yaptığı konuşmada, Dünya Tütünsüz Günü’nün anlam ve önemini anlattı. Çiçekli, “Dünya Tütünsüz Günü Türkiye’de ve dünyada tütün ürünlerinin zararını anlatmak ve sağlık noktasındaki verdiği hasarı tekrar göz önüne çıkararak farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Bizler de bu kapsamda Antalya’da farkındalık yaratmak için bir araya geldik. Dumansız hava sahası için birlikte yürüyüş gerçekleştirdik. İl sağlık müdürlüğümüz bünyesinde bu çalışmaya kentimizdeki tüm kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ciddi destek verdi. Tüm kurum ve temsilcilere teşekkür ediyoruz. Burada tütün ve tütün mamullerinin özellikle son dönemde popüler hale gelen nargilelerin zararının yeniden insanlarımız hatırlatılmasından dolayı çok memnunuz. Umut ediyoruz ki hem biz hem de gelecek nesiller tütünün verdiği zararları görüp, daha mutlu, sağlıklı ve ekonomik açıdan refah içerisinde olduğumuz bir toplumla yaşamımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZI BİLGİLENDİRDİK”

Antalya İl Sağlık Müdürü İsmail Başıbüyük ise Antalya’da tütün ve tütün ürünlerine yönelik farkındalık oluşturmak için çeşitli faaliyetler yürüttüklerini dile getirdi. Başıbüyük, “Dünya Tütünsüz Günü” kapsamında önemli ve anlamlı bir etkinlik düzenlendiğini ifade ederek, “Antalya’da toplumumuzda farkındalık oluşturmak için tütün ve tütün ürünlerinin zararına yönelik yürüyüş yaptık. Kentimizdeki kurumlarımızın kurduğu stantlarla da vatandaşlarımızı bilgilendirdik. Etkinliğimize çok ilgi ve alaka gösterildi” dedi.

HER GÜN 250 İNSAN ÖLÜYOR

Türkiye’nin tütün ve tütün ürünleri kullanımında dünyada ilk sıralarda yer aldığına dikkati çeken Başıbüyük, şunları kaydetti: “Ülkemiz tütün ve tütün tüketiminde dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Buna bağlı oluşan zararlarda ölüm sayıları ciddi orana artıyor. Bir günde 250 kişi sigara kullanımı ya da oluşan zarara bağlı hayatını kaybediyor. Bir uçak dolusu insan olduğunu düşünürsek, her gün ülkede bir uçağın düşmesi toplum tarafından nasıl karşılanıyorsa sigaraya bağlı ölümler de böyle karşılanmalıdır. Bu kapsamda sivil toplum kuruluşlarımız ve kamu farkındalık oluşturmaya devam edeceğiz.”


 5 Ağustos 2022 /DÜNYA TEMİZ NEFES GÜNÜ


 

                        TÜRKİYE SİGARAYLA SAVAŞ DERNEĞİ ANTALYA TEMSİLCİLİĞİ                         

2021 YILI TOPLUMU AYDINLATMA FAALİYETLERİMİZ

(BÖLGESEL VE ULUSAL TOPLUMUN TÜM KESİMLERİ.)

 

 

Dumansız hava herkesin hakkı’-   YENİYÜZ GAZETESİ-09/02/2020

Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütün mücadelesi kapsamında 1987 yılından bu yana 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kutlanıyor. Dünya üzerindeki insan sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden biri olan sigara ve tütün ürünleri kullanımı bireylerin sağlığını ve ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlık olarak dikkat çekiyor. Sigarayı bırakmak isteyenler için önemli bir başlangıç olan 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde konuşan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar da sigaranın maruz bıraktığı sorunlara değinerek dumansız hava sahasına sahip çıkacaklarını söyledi.   “BU OYUNA DÜŞMEYECEĞİZ”   Tütün ve tütün maddesi kullanımının kişisel olarak bir faydasının bulunmadığını söyleyen Yurtbahar, “Tütün ve tütün maddesinin kanser hastalıklarına davetiye çıkarttığı, tabiatta bulunan tüm canlılara zarar verdiği, geleceğinizi ve neslinizi öldürdüğü bir gerçektir. Toplum sağlığı için bir tehlike olan tütün ve tütün maddeleri kullanımının doğmamış çocuklarımızın kanser olmasına neden olduğu, çevre için dinamit olduğu bilinmektedir. Kayıt dışı ekonomi için bomba olduğu ve uyuşturucunun başlangıcı olduğu bilinmesine rağmen tütün sektörünün reklamasyon oyunları ile tütün kullanıcılarına davetiye çıkardığı, kullanıcılar dışında da tüm aile bireylerine, arkadaşlarına, çocuklarına ve torunlarına da ağır sonuçları olduğu görülmektedir. Bu oyuna düşmeyeceğiz” diye konuştu.

“DUMANSIZ HAVA SAHASINA SAHİP ÇIKACAĞIZ”   Dumansız hava sahası için mücadelelerini sürdüreceklerini kaydeden Yurtbahar, “Bizler bu sonuçları hak etmiyoruz. Anayasal hakkımız olan temiz hava soluma hakkımızı koruyacağız. Geleceğimize ve çevremize sahip çıkacağız. Tütün maddesi kullanmayacağız. Tütün maddesi kullananların topluma ve çevreye verdiği zararı önleyeceğiz.

Dumansız hava sahasına sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.

Halil Büyükayhan


Antalya örnek olmalı

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, Dünya Sağlık Örgütü’nün 2021 yılını ‘Dünya Tütüne Hayır Günü’ ilan ederek küresel bir kampanya başlattığını hatırlattı ve Antalya’nın bu kampanyada ülkeye örnek olmasını istedi

Gündem Haberi

Kampanyaya tütünden vazgeçmek isteyen en az 100 milyon insanın katılmasının hedeflendiğini kaydeden Gürsel Yurtbahar, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tütün kullanıcılarının Covid-19’dan ciddi hastalık ve ölüm risklerinin yaşandığını ve yaşanacağını belirten bilimsel rapor sitesinde yayınlandı. DSÖ, tütünün her yıl 7 milyon insanı direkt, 1.2 milyon insanı ise pasif içici olmak üzere sekiz milyondan fazla insanın ölümüne sebep olduğunu, dünyadaki 1.3 milyar kullanıcının yüzde 80’inden fazlası düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşamakta olduğunu belirtti. Dünya Sağlık Örgütü, bu gerçeklere dayanarak Türkiye’nin de içinde bulunduğu 20 iki ülkeye kampanya odak ülkeler olarak tespit yapmıştır. Dünya Sağlık Örgütü, ‘çıkmayı taahhüt et’ teması ile 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde daha önce belirlenen her bölge başına en fazla altı kişiye ödül verecek. 12 Mart Cuma günü saat 17.00’ye kadar e-posta ile sitesinde yayınladığı şartları kapsayan kişilerin müracaatları sonunda dünya tütünsüz gününden beş gün önce sitesinde yayınlayarak ödül töreni yapacaklar” dedi.

Kampanya 1 yıl sürecek

Dünya Sağlık Örgütü’nün başlattığı 2021 ‘Dünya Tütüne Hayır’ kampanyasının bütün yıl boyunca devam edeceğini hatırlatan Yurtbahar, “Tütünle mücadelede başkent olan Antalya’nın bu kampanyada ve 2021 yılında boyunca tütün bırakma konusunda ülkemize örnek olacağını düşünüyorum. Tütünsüz dünya için sağlığımız ve geleceğimiz için, anayasal hakkımız için Antalya’da bulunan tütün kullanıcılarının özelikle pandemi döneminde bu kampanyaya destek olması gerektiğini düşünüyorum. Tütünsüz bir dünyada buluşmak üzere” diye konuştu.

Kubilay ELDEMİRCİ


İHABERCİ

Tütünde 4 binden fazla zehirli madde var

Sağlık

Sigarayı bırakmanın önemini vurgulamak amacıyla Antalya İl Sağlık Müdürlüğünde Yeşilay Derneği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’nin işbirliği ile öğrencilerin yapmış olduğu resimlerden oluşan bir sergi düzenlendi. Sağlık çalışanlarının sosyal mesafe ve maske kurallarına dikkat ederek katıldığı serginin açılışını Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür yaptı.

Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür burada yaptığı konuşmada sigara, nargile, pipo içme veya dumanının solunmasının zamanla kişide psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturduğunu söyledi. Hülür, “Tütün ürünlerinde 4 binden fazla zararlı kimyasal madde bulunmakta olup, esas bağımlılık yapan madde nikotindir. Bu maddeleri içeren tütün ve tütün ürünlerinin bir nefes çekilmesiyle zararlı maddeler dolaşıma karışır ve zaman içinde sağlık sorunları başlar. Kalp ve damar hastalıkları, Koah, mide rahatsızlıkları ve cilt kanserleri gibi yüzlerce sayabileceğimiz hastalıklara yol açmaktadır. Özellikle bu Pandemi döneminde sigaranın zararlı etkilerine daha çok şahit olmaktayız. Sigara içmek solunum yollarını tahrip ederek korona virüse yakalanma riskini arttırmaktadır. Dillere destan olan Cihan Padişahı Sultan Süleyman’ın ‘’Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi’’ sözü de kültürümüzde sağlığa verilen önem vurgulanmıştır’’dedi.

Dr. Hülür ayrıca, pasif içiciliğe de dikkat çekerek, “sigara kullanmayan ama sigara dumanına maruz kalan kişilerin 30 dakika sigara dumanına maruz kalması bile fiziksel zarar alması için yeterlidir” diye konuştu.

 


9 ŞUBAT DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ NEDENİ İLE SAĞLIK MÜDÜRÜMÜZE ZİYARET


01 Mart 2021 Pazartesi

Dünya sağlık örgütü; 2021 yılını” DÜNYA TÜTÜNE HAYIR GÜNÜ “ ilan ederek küresel bir kampanya başlattı.

Tütün Kullanıcıları…….

El Ele Gönül Gönüle Tütünü Bırakalım……..

Gürsel Yurtbahar – (Türkiye  Sigarayla Savaşanlar Derneği Antalya Temsilcisi)

Dünya sağlık örgütü ; 2021 yılını” DÜNYA  TÜTÜNE HAYIR GÜNÜ “  ilan ederek küresel bir kampanya başlattı. Kampanya  tütünden vazgeçmek isteyen  en az yüz milyon insanı hedeflemektedir. DSÖ ; tütün kullanıcılarının  COVİT-19 dan ciddi hastalık ve  ölüm risklerinin yaşandığını  ve yaşanacağını belirten bilimsel rapor sitesinde yayınlanmaktadır.

DSÖ tarafından önemli gerçekler olarak;

 

– Tütün; kullanıcılarının yarısını öldürdüğünü,

 

– Tütün; her yıl yedi milyon insanı direkt, 1.2 milyon insanın ise pasif içici olmak üzere sekiz milyondan fazla insanın ölümüne sebep olduğunu,

 

– Dünyadaki 1.3 milyar kullanıcının % 80 inden fazlası düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşamakta olduğunu,

 

Belirtmektedir.

DSÖ bu gerçeklere dayanarak TÜRKİYE’ nin de içinde bulunduğu yirmi iki ülkeye kampanya odak ülkeler olarak tespit yapmıştır.

DSÖ ; “ÇIKMAYI TAAHHÜT ET “  teması ile 31 Mayıs “DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ” nde daha önce belirlenen her WHO bölge başına en fazla altı kişiye ödül verecektir.

12 Mart 2021  (saat 17.00 )tarihine kadar e-posta ile sitesinde yayınladığı şartları kapsayan kişilerin müracaatları sonunda dünya tütünsüz gününden beş gün önce sitesinde yayınlayarak ödül töreni yapacaklardır.

DSÖ başlattığı 2021 DÜNYA TÜTÜNE HAYIR KAMPANYASI bütün yıl boyunca devam edecektir.

TÜTÜNLE MÜCADELEDE BAŞKENT OLAN ANTALYA ‘mızın bu kampanyada ve 2021 yılında boyunca TÜTÜN BIRAKMA konusunda ülkemize örnek olacağını düşünüyorum…

TÜTÜN KULLANICILARI ,tütünü bırakma konusunda yüzlerce sebep var…..

 

2021 yılında;

KOVİT DOSTU TÜTÜNE HAYIR………………….,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

TÜTÜNSÜZ DÜNYA İÇİN ………………………………………………………

SAĞLIMIZ VE GELECEĞİMİZ İÇİN…………………………………………………..

ANAYASAL HAKKIMIZ İÇİN……………………………………………..demek için ;

HAYDİ, ANTALYA DA BULUNAN TÜTÜN KULLANICILARI,

ÖZELLİKLE BU DÖNEM…………………………..

BIRAKMAYI DÜŞÜNELİM  ……………………… kampanyaya destek olalım……

SAYGILAR . . .


BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KURULU BAŞKANLIĞI’NA

ANTALYA

1-Bağımlılıkla mücadele yüksek kurulu 2021 yılını “bağımlılıkla mücadele seferberliği “ olarak değerlendirerek,   tütün reklam panolarında değişiklik kararı almışlardır.

TÜTÜNCÜ olarak belirlenen işyerleri; kayıt dışı satışın rahat yapılan satışı noktaların, ülkemizin en güzel ve anlamlı şehir isimleri ile tüketiciyi yanıltan bilinen özel/güzel reklam-panoları kullanılarak reklam yasağını uymamaktır.(Antalya tütün-başkent tütün gibi )

Bu mağazaların kontrol sistemin boşluklarından faydalanarak KANUN DIŞI ÜRÜN(açık ve kontrol dışı tütün ) ile kanunen aykırı olmak kaydı( 18 yaş altı ) ile tüm TÜKETİCİYE hizmet sunulduğu görülmektedir.

BMYK kararları ve kayıt dışı engellemek üzere;

Tütün ve tütün ürünlerinin satış noktası olan esnafın;

bağlı bulunduğu tüm mesleki odaların(esnaf odalar birliği- ticaret ve sanayi odası – pazarcılar odası ) ve kamu kurumlarının ( vergi dairesi- belediye ) ;

a -REKLAM TEBALASI /PANOSU/ DÜKKAN İSMİ olarak şehir ismi ve ülkemiz için önemli /anlamlı isimlerin kullanılmaması varsa değiştirilmesi konusunda,

b-Satış noktalarında kayıt dışı ürün; satışı/bulundurulması/ imalatın yapılmaması için gerekli önlemlerin alınması için,

Üye ve esnafın uyarılmalarını sağlamak için ilgili kurumlara yazı yazılmasına;

2-TÜTÜN KONTROL STRATEJİ BELGESİ (2018-2023 )  ;

-Esnaf odasında seçilen gönüllüler ile “sağlık elçileri projesi “  eyleminde hareket geçilerek; kaçak tütün satımının engellenmesi /reklam konusunda bilgilendirme konusunda, özellikler halk pazarlarının içi ve çevresinde kontrol çalışma yapabilinir.( belge 3.2 mad ) Uygulama yapılması için kurumlara yazı yazılması,

-Antalya özgü bırak-kazan kampanyası düzenlenebilir veya düzenlenen kampanyalara destek verilebilinir.(belge 3.3.1 maddesi  ) Bu konuda DŞÖ kampanyası desteklenmelidir.

-TKS Belge 3.3.3 maddesinde belirtilen evlenecek gençlerin bilgilendirme konusunda; tarafımızda kurul toplantılarında belirttiğim ve yazılı basın da söz konusu olan (31.07.2020 Akdeniz gerçek gazetesinde yayınlan TÜTÜN MADDESİ KULLANAN ANNE-BABALARA DİKKAT konulu haberde ) evlenecek gençlere tütün kullanma testinin yapılması konusunda çalışma yapılması ortaya çıkmıştır.(örnek  tüp bebek ödenmemesi vb….)

Konularının değerlendirmesi  dileği ile…..

Saygılarımla.03.03.2021

GÜRSEL YURTBAHAR-SMMM

ANT. SİGARAYLA SAVAŞ DER. ANT. TEM.


İKTİSADİ  DAYANIŞMA.COM.

Dünya Sigarasız Günü (2021) Nedeni İle; Bağımlı olmayacağız.

31 Mayıs 2021 Pazartesi

Cağımızın hastalığını davet eden, yaşantımızı değiştiren, ülkemizde otuz binden fazla kişinin ölümüne sebep olan, . . .

Bağımlı olmayacağız.

Gürsel Yurtbahar

SİGARAYLA SAVAŞ DER. ANT. TEM.

Çağımızın hastalığını davet  eden , yaşantımızı değiştiren ,ülkemizde otuz binden fazla kişinin ölümüne sebep olan, binlerce kişinin  gelecek planlarını bozan, Gençlerimizin hayallerini yok eden, çocuklarımızın  ve aile bireylerinin yaşamalarını olumsuz  değiştiren , can dostlarımızın acı  çekmesine neden olan, ve…………………………………………………..

 

Sekiz bin fazla zararlı maddeyi bulunduran, COVİT -19 hastalığından üç kat ölümlere neden,

Geleceğimizin / neslimizin / çevremizin CANAVARI olan  TÜTÜN  VE TÜTÜN MAMULLERİNİN  bağımlısı olmayacağız……

 

ANNE-BABALAR,

ABİLER-ABLALAR- AKRABALAR,

KOMŞULAR-ARKADAŞLAR-DOSTLAR………………….

Bu dönemde de gördük ki; tütün kullanımın zararların sadece bağımlı olan kişilere değil, yakınında bulunan tüm canlılara zarar vermektedir.

YETER ARTIK; BAĞIMLI OLMAYACAĞIM,

YETER ARTIK ; KANSERE DAVETİYE ÇIKARMAYACAĞIM….

YETER ARTIK; COVİT 19 GİBİ HASTALIKLARIN BENİ DAHA ÇABUK BULMASINA İMKÂN

VERMEYECEĞİM…

YETEK ARTIK ; NESLİMİ VE ÇEVREMİ YOK ETMENİ  İZİN VERMEYECEĞİM….

YETER ARTIK ; TÜTÜN CANAVARININ  HAYATIMLA OYNAMAYACAK……..

YETER ARTIK……………………………………………………………..

Bunlar gibi BİNLERCE YETER diyebilirsiniz..

Sadece sizin elinizde TÜTÜN BAĞIMLISI OLMAMAK ……

GÜN BUGÜN DÜNYA SİGARASIZLIK GÜNÜNDE   YENİ HAYATA    ….

MERHABA BOL OKSİJENLİ DÜNYA,

MERHABA   TÜTÜNSÜZ  VE SAĞLIKLI GÜNLER…………….

MERHABA YENİ HAYATINIZ…

YAŞAMA SEVİNCİNİZE, SAĞLIKLI VE SEVGİ DOLU GÜNLERE………………………………


31 MAYIS 2021 GÜNÜ SAAT . 12.00  ULUSAL OLARAK YAYINLANAN TRT AKDENİZ  RÜZGARI PROĞRAMINA CALI TELEFON İLE  KATILARAK DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜNÜN   ÖNEMİ VE SİGARASIZ TOPLUM ÖZLEMİNİ DİLE GETİRİLMİŞTİR.


13.08.2021

SİGARA İÇENLER BÜYÜK TEHLİKEDE 

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel yurt Bahar, tütün kullanıcılarının bağışıklık sisteminin düşük olmasından dolayı korona virüse yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu söyledi.

BULAŞ RİSKİ DAHA FAZLA

“Tütün ve tütün mamulleri kullanımı önlenebilir hastalık olup, sağlık konusunda birinci sırada önceliği olan mücadele konusudur” diyen yurt Bahar, “Yapılan araştırmalarda; sigara içenlerin Covid-19 nedeniyle yakalanma ve hastalık süreçlerinin ağır semptomlar gösterme riskinin yaklaşık iki kat arttığı, içmeyenlere göre yaklaşık üç kat daha fazla yoğun bakıma yatırıldığı, solunum cihazına bağlandığı veya yaşamını kaybettiği görülmüştür. Hastalık risk içinde bulunan sigara kullanan kişilerin; öksürmesi ya da hapşırması nedeni ile verdiği tükürük damlaları, dört binden fazla zehirli kapsayan dumanın içinde bulunan parçalar ile ve çevreye atmış olduğu izmaritler ile covit-19 hastalığını yayma ya da bulaş hızları daha fazla olmaktadır” şeklinde konuştu.

 

Dünyayı etkisi altına alan Korona virüs her geçen gün değişim göstererek hayatımızda büyük bir tehlike olmaya devam ediyor. Delta varyantı ve ardından Kolombiya varyantı derken mutasyona uğrayan korona virüs insanların canını almaya devam ediyor.

Bilim Kurulu üyeleri ve uzmanlar aşılanmanın önemine dikkat çekerken Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurt bahar, tütün kullanıcılarının bağışıklık sisteminin düşük olmasından dolayı korona virüse yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu söyledi.

Tütünün kullanıcılarının kolayca ulaşabileceği ve dünyada bulunan tüm canlılara zarar veren bir madde olduğunu söyleyen yurt bahar, “Kullanıcılarının tüm organlarını olumsuz etkileyen bir madde olmasının yanından kullanıcı dışında, tüm varlıkları da ölümsüz etkilemektedir. Kanser dahil olmak üzere tüm hastalıkları kullanıcılara davet eden hastalıkların dostu olan bir maddedir” dedi.


TÜTÜN VE TÜTÜN MALULLERİ COVİD-19 DOSTU

Tütün ve tütün kullanımının Covid-19 döneminde kişisel ve toplumsal zararları daha net görüldüğünü dile getiren Gürsel yurt bahar, “Tütün kullanıcılarının bağışıklık sistemi zayıf olmasından dolayı, özellikler Covid-19 hastalığın yerleşme bölgesi olan akciğerlerin zarar görmesi nedeni ile yakalanma riski ve tedavi süreçleri zor, uzun olmaktadır. Yapılan araştırmalarda; sigara içenlerin Covid-19 nedeniyle yakalanma ve hastalık süreçlerinin ağır semptomlar gösterme riskinin yaklaşık iki kat arttığı, içmeyenlere göre yaklaşık üç kat daha fazla yoğun bakıma yatırıldığı, solunum cihazına bağlandığı veya yaşamını kaybettiği görülmüştür” ifadelerini kullandı.

4 BİNDEN FAZLA ZEHİRİ BARINDIRIYOR

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel yurt Bahar, “Hastalık risk içinde bulunan sigara kullanan kişilerin; öksürmesi ya da hapşırması nedeni ile verdiği tükürük damlaları, dört binden fazla zehirli kapsayan dumanın içinde bulunan parçalar ile ve çevreye atmış olduğu izmaritler ile Covid-19 hastalığını yayma ya da bulaş hızları daha fazla olmaktadır. Tütün ve tütün mamulleri kullanımı önlenebilir hastalık olup, sağlık konusunda birinci sırada önceliği olan mücadele konusudur” şeklinde konuştu.

 

2021 SİGARAYI BIRAKMA YILI

“Dünya sağlık örgütü de bu konuda dikkat çekmek için 2021 yılını sigara bırakma yılı olarak ilan etmiştir.  Bu konuda teşvikler, kampanya, eğitimler yapılmaktadır” diyen yurt Bahar şunları söyledi: “Ülkemizde sigara ile mücadelede olumlu gelişmeler örnek olmasına rağmen; satış noktalarında sıkıntılar, ekonominin dinamiti olan kayıt dışı ile satış, 5727 sayılı kanun uygulamasında tüketicilerin korunması konusundaki sıkıntılar konusunda çalışmalar yapmaktayız.”

Yurt Bahar, ““Bu çalışmalarımızın olumlu yansımaları zaman için göreceğiz. Tütün ve tütün maddesinin kullanılmasının kişisel olarak bir faydasının olmadığının, geleceğinizi ve neslinizi öldürdüğünü, toplum sağlığı için bir canavar olduğunu, çevre için dinamit olduğunu her zaman söyledik. Söylemeye de devam edeceğiz. Bu canavar ile mücadele etmek anayasal ve vicdani bir görevdir” açıklamasında bulundu.

Deniz İŞİSAĞ


17.08.2021

SİGARA İÇENLER BÜYÜK TEHLİKEDE 

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurt Bahar, tütün kullanıcılarının bağışıklık sisteminin düşük olmasından dolayı korona virüse yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu söyledi.

Dünyayı etkisi altına alan Korona virüs her geçen gün değişim göstererek hayatımızda büyük bir tehlike olmaya devam ediyor. Delta varyantı ve ardından Kolombiya varyantı derken mutasyona uğrayan korona virüs insanların canını almaya devam ediyor.

Bilim Kurulu üyeleri ve uzmanlar aşılanmanın önemine dikkat çekerken Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurt Bahar, tütün kullanıcılarının bağışıklık sisteminin düşük olmasından dolayı korona virüse yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu söyledi.

Tütünün kullanıcılarının kolayca ulaşabileceği ve dünyada bulunan tüm canlılara zarar veren bir madde olduğunu söyleyen Yurt Bahar, “Kullanıcılarının tüm organlarını olumsuz etkileyen bir madde olmasının yanından kullanıcı dışında, tüm varlıkları da ölümsüz etkilemektedir. Kanser dâhil olmak üzere tüm hastalıkları kullanıcılara davet eden hastalıkların dostu olan bir maddedir” dedi.

TÜTÜN VE TÜTÜN MALULLERİ COVUD-19 DOSTU

Tütün ve tütün kullanımının Covid-19 döneminde kişisel ve toplumsal zararları daha net görüldüğünü dile getiren Gürsel Yurt Bahar, “Tütün kullanıcılarının bağışıklık sistemi zayıf olmasından dolayı, özellikler Covid-19 hastalığın yerleşme bölgesi olan akciğerlerin zarar görmesi nedeni ile yakalanma riski ve tedavi süreçleri zor, uzun olmaktadır. Yapılan araştırmalarda; sigara içenlerin Covid-19 nedeniyle yakalanma ve hastalık süreçlerinin ağır semptomlar gösterme riskinin yaklaşık iki kat arttığı, içmeyenlere göre yaklaşık üç kat daha fazla yoğun bakıma yatırıldığı, solunum cihazına bağlandığı veya yaşamını kaybettiği görülmüştür” ifadelerini kullandı.

4 BİNDEN FAZLA ZEHİRİ BARINDIRIYOR

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurt Bahar, “Hastalık risk içinde bulunan sigara kullanan kişilerin; öksürmesi ya da hapşırması nedeni ile verdiği tükürük damlaları, dört binden fazla zehirli kapsayan dumanın içinde bulunan parçalar ile ve çevreye atmış olduğu izmaritler ile Covid-19 hastalığını yayma ya da bulaş hızları daha fazla olmaktadır. Tütün ve tütün mamulleri kullanımı önlenebilir hastalık olup, sağlık konusunda birinci sırada önceliği olan mücadele konusudur” şeklinde konuştu.

2021 SİGARAYI BIRAKMA YILI

“Dünya sağlık örgütü de bu konuda dikkat çekmek için 2021 yılını sigara bırakma yılı olarak ilan etmiştir.  Bu konuda teşvikler, kampanya, eğitimler yapılmaktadır” diyen Yurt Bahar şunları söyledi: “Ülkemizde sigara ile mücadelede olumlu gelişmeler örnek olmasına rağmen; satış noktalarında sıkıntılar, ekonominin dinamiti olan kayıt dışı ile satış,5727 sayılı kanun uygulamasında tüketicilerin korunması konusundaki sıkıntılar konusunda çalışmalar yapmaktayız.”

Yurt Bahar, ““Bu çalışmalarımızın olumlu yansımaları zaman için göreceğiz. Tütün ve tütün maddesinin kullanılmasının kişisel olarak bir faydasının olmadığının, geleceğinizi ve neslinizi öldürdüğünü, toplum sağlığı için bir canavar olduğunu, çevre için dinamit olduğunu her zaman söyledik. Söylemeye de devam edeceğiz. Bu canavar ile mücadele etmek anayasal ve vicdani bir görevdir” açıklamasında bulundu.

Haber: Yalçın KÜÇÜK


08.09.2021

İKTİSADİ DAYANIŞMA.COM.TR

8 Eylül Dünya Okuma Günü, UNESCO tarafından 17 Kasım 1965 tarihinde ilan edilmiştir. Dünya kitap okuma günü amacı, bireylerin, . . . .

Dünya Okuma Gününde Önerim . .  . 

Gürsel Yurt Bahar – SMMM/ ANTALY

8 Eylül Dünya Okuma Günü, UNESCO tarafından 17 Kasım 1965 tarihinde ilan edilmiştir. Dünya kitap okuma günü amacı, bireylerin, toplulukların ve toplumların okuma yazma bilmesinin öneminin altını çizmektir. 

Dünya Okuma Günü birçok ülkede kutlandığı için uluslararası bir gündür.

Pandemi döneminde uzun bir dönem eğitime ara verilmesi, evlere kapanma nedeni ile aile bireyleri ile çocuklarımızın TEKNOLOJİ olarak aletlere bağlanmamızın sıkıntılarını zaman içinde yaşayacağız.

Ancak;

 Yeni döneme giriyoruz….Bugün orta öğretim bir müddet sonra da yüksek öğretim kesintisi ve yüz yüze eğitime başlayacaklar….

UNESCO raporu “ okuma yazma oranı ilе şiddetli fakirlik ve okuma yazma oranı ile kadınlara karşı önyargı arasında nеt bir bağlantı olduğunu gösterir.

Dolayısıyla, ilеrlеyеbilmеk vе refah toplumu olabilmek için okuma yazma oranlarının yükseltilmesi, hatta okuma yazma bilmеyеnlеrin oranının nеrеdеysе sıfır olması şarttır.

Okuma yazma bilen bir birey kendine, çеvrеsinе ve genel olarak topluma daha yararlı olabilir.” belirtmektedir.

Bu amaçla okullara gidilmelidir.  Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum… Ancak; öğrenciler kadar aile bireyleri eğitim ve kültürlerini geliştirmesi ile topluma faydalı örnek kİşiler olmalıdır. Bu günden itibaren TEKNOLOJİ aletler bizim bir organımız olmamalıdır. Düşüncelerimiz ve eylemlerimizi  KİTAP OKUMA  eğilimine geçmemiz gerekir….  Akıl ve mantığımızı düşünce ile hareketi sağlamak için zihinsel okumak – yorumlamak- öğrenme ile doğru ve olumlu kararlar verebiliriz. Kitap okuma alışkanlığı zorunluluk olmaması okumak –bilgi almaktan zevk alınmalıdır… 

 

EVET;   08.09.2021 tarihinden itibaren her yaşta, her boşlukta ve her ortamda KİTAP okumayı öneriyorum…

 

 * Bireysel düşünceden toplumsal düşünceye geçmek için;

 

           * Bireysel çıkartan toplumsal çıkara geçmek için;

 

           * Bireysel amaç dan daha çok toplumsal amaca geçmek için;

 

           * Bireysel konuşmaktan çok, bilgili-kaynaklı-eğitimli konuşmaya geçmek için;

           * Kültür ve öğretimizim yükselttirmesi için OKUMAMIZ GEREKİR….

Haydi zevk almaya…………..


CANLI YAYIN:

20 KASIM SİGARA BOYKOT GÜNÜ NEDENİ  İLE  ;

TRT RADYO -1 GÜNAYDIN TÜRKİYE ADLI PROĞRAMDA ULUSAL YAYINDA VE BÖLGESEL OLARAK TRT ANTALYA PROĞRAMINDA TÜTÜN MÜCADELE DE GELİŞMELER VE DEĞERLENDİRMELER YAPILMIŞTIR.

KONUK: GÜRSEL YURTBAHAR-  T.SİGARAYLA SAVAŞ DER. ANT. TEM.


2020

2020 YILI TOPLUMU AYDINLATMA FAALİYETLERİMİZ

04.02.2020

TEK PAKET ORANLARI DÜŞÜRDÜ

Sigarayla Savaşanlar Derneği Antalya Temsilcisi Yurtbahar, 5 Ocak’ta yürürlüğe giren sigarada tek paket uygulamasının caydırıcı olduğunu belirterek, “Bu uygulamadan dolayı, uygulanan ülkelerde sigara içme oranında belli bir düşüş yaşandı” dedi

Sigarayla Savaşanlar Derneği Antalya Temsilcisi Yurtbahar, 5 Ocak’ta yürürlüğe giren sigarada tek paket uygulamasının caydırıcı olduğunu söyledi. Yurtbahar, “Sigaraların ambalajlarının değişmesi, tek paket haline gelmesi, sigaraya karşı bir caydırma olmuştur. Dünya üzerinde Avustralya, Fransa, İngiltere, Yeni Zelanda, Norveç, İrlanda, Macaristan, Türkiye ve Slovenya olmak üzere 9 ülke de uygulanıyor. Bu dünya üzerinde 7 ülke de uygulanıyor. Bu uygulamadan dolayı, uygulanan ülkelerde sigara içme oranında belli bir düşüş yaşandı. Bu uygulama Aralık ayında yürürlüğe girdi. 5 Ocak’ta da tamamen kalktı. Şu biliniyor ki tütünün en büyük olayı reklam. Biz şuan da bu reklamları kaldırdık. Artık tek paket oldu. Siyah paket oldu. Firmaların kendine ait reklamlarını ortadan kaldırdık. Yani firmalar tek bir punta aynı büyüklükte oldu. Sigara standına baktığımız zaman siyah bir bantlama oldu. Tabi ki bunun tüketimi azaltacağı aşikar. Ancak ne kadar azalma olduğunu istatistik sonunda anlayacağız. Tütün sektörü öyle bir sektör ki tütünü satmak anlamında tütün bağımlısı yapmak anlamında çeşitli etkinliklerde bulunuyor. Bu uygulamayı çıkartarak şuan da olumsuz etki yarattığımızı düşünüyorum. Bizim dünya sağlık örgütüne 2008 de önerimiz dünya da 7 ülke de uygulanıyor bizim ki Türkiye’de yeni adım attı. Bundan memnunuz. Sigara politikasında yeni bir adım yeni bir dönem artık. Tütün satış noktalarında bir değişikliğe gidilmesi gerekiyor. Tütün satış noktaları tamamen 18 yaşından küçük gençlerin giremeyeceği bir ortam olması lazım. Satışa sunulmayacak bir ortam olması gerekiyor. Bununla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Onu da yaptıktan sonra artık tütünde mevzuat anlamda işlem kalmamıştır. Şuan da bütün olay tüketicilerin sigara bağımlısı olan kişilerin kendilerini ve geleceklerini koruması gerekiyor. Tüketicilerin artık kendilerine hakim olmalarını ve bu hastalıktan biran önce kurtulmalarını diliyoruz.

Tek paket kullanılmasının esas sebebi kamu sağlığı. Tütün kamu sağlığını tehdit ediyor. Geleceğimizi çevremizi yok ediyor. Bu genel anlamda kamu sağlığını ilgilendirdiği için tek paket uygulaması tütüne olan ilgiyi azaltacağını, ilgi azalınca tüketimin de azalacağını düşünüyoruz.

İstatistik sonuçlarında da bunu kanıtlayacağız” dedi. AYKUT SÜLEK / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER


13.02.2020 ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ

SİGARAYA FARKINDALIK ETKİNLİĞİ

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü, sigarayı bırakma, bilinçlendirme ve halk sağlığı farkındalığını arttırmaya yönelik etkinlik yaptı

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü, sigarayı bırakma, bilinçlendirme ve halk sağlığı farkındalığını arttırmaya yönelik etkinlik yaptı. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü, tarafından Sigarayı Bırakma konusunda bilinçlendirme ve Halk Sağlığı farkındalığını arttırmaya yönelik bir etkinlik yapılmıştır. Bu etkinlikte Antalya İl Sağlık Müdürlüğü’nün stantlarında Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi Sigarayı Bırakmaya Yönelik Farkındalık Çalışmaları yapılmıştır. Antalya Büyükşehir Belediyesi Bando Gösterisi, Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından müzik dinletisi ve çeşitli spor müsabakaları, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından halk oyunları gösterisi yapılmıştır. Ayrıca tüm gün Yeşilay Cemiyeti Antalya Şubesi, Türkiye Sigarayla Savaşanlar Derneği, Sağlıklı Yaşam Derneğin tarafından Sigarayı Bırakmaya Yönelik Farkındalık Çalışmaları yapılmıştır. Sigara ve tütün dünyada en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı maddelerdir. Sigara ve tütün kullanımı önlenebilir ölüm nedenlerinin başında gelmekte olup dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya genelinde tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle yılda 6 milyon kişi ölmektedir. Ülkemizde bu sayı yılda 100 bin kişidir ve tüm ölümlerin %23’ü tütüne bağlı hastalıklar sebebiyle olmaktadır. Dünyada 15 yaş üzeri nüfusta 1.2 milyar kişi tütün kullanmaktadır (her üç erişkinden biri), ülkemizde ise 15 yaş üzeri 16 milyon kişi tütün kullanmaktadır.

TÜTÜN BAĞIMLILIĞI NEDİR?

Sigara, nargile, pipo içme veya dumanının solunması zamanla kişide psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturur. Tütün ürünlerinde 4000’den fazla zararlı kimyasal madde bulunmakta olup, esas bağımlılık yapan madde nikotindir. Koklanarak burundan çekilen ya da çiğnenen dumansız tütünler de nikotin kadar yüksek düzeyde zehir içermektedir. Bu maddeleri içeren tütün ve tütün ürünlerinin bir nefes çekilmesiyle zararlı maddeler dolaşıma karışır ve zaman içinde sağlık sorunları başlar. Pasif içici, sigara kullanmayan ama sigara dumanına maruz kalan kişidir. Tütün dumanına maruz kalmak kanser, kalp hastalıkları ve KOAH gibi birçok hastalığa neden olmaktadır. Çocuklar tütün dumanının zararlı etkilerine karşı çok daha hassastırlar. Tütün dumanına sadece 30 dakika bile maruz kalmak, uzun süreli sigara kullanıcılarında beliren fiziksel etkiler gibi etki göstermektedir. Bir bağımlılık türü olan sigaradan kurtulma yönündeki en önemli unsur, kişinin sigarayı bırakma konusundaki kararlılığıdır. Bu konuda sigara bırakma tedavisinde davranış danışmanlığı ve ilaç tedavisi büyük önem taşımaktadır. İlaç tedavisinin amacı, sigaranın bırakılmasını izleyen dönemde ortaya çıkan nikotin yoksunluğunu gidermektir. Hekim tarafından reçete edilen ilaçlar, ücretsiz ilaç dağıtım merkezlerinden verilmektedir. Bunun dışında bir sağlık uzmanına başvurmadan satılan sigara bırakma ürünlerine itibar edilmemelidir. Bu kapsamda vatandaşlarımızın aşağıdaki sigara bırakma polikliniklerine başvurmaları halinde sigara bırakma ilaçlarından ücretsiz yararlanabileceklerdir.

2020 yılı itibariyle Antalya İlinde 16 tane Sigara Bırakma Polikliniği vardır.  2019 yılı itibariyle sigara bırakma polikliniklerine toplamda 25.838 kişi başvuru yapmıştır. Bunlardan 6.338 kişi farmakolojik tedavi ile 1.010  kişi danışmanlık tedavisi ile sigarayı bırakmıştır. Ayrıca,  sigarayı bırakmaya karar vermiş vatandaşlarımız ALO 171 SİGARA DANIŞMA HATTI ‘ndan ücretsiz bilgi talebinde bulunabilmektedirler. 4207 sayılı ‘Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun’un uygulanmaya başlanmasıyla birlikte tütün ile mücadelede etkin çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Vatandaşlarımız kapalı alanda tütün ve tütün ürünü kullanımına şahit olduklarında Alo 184 SABİM hattını arayarak ve Yeşil Dedektör Mobil Uygulamasını kullanarak ücretsiz olarak bildirimde bulunabilmektedirler. Sigarayı bırakma evresinde vücudumuzda kan oksijen düzeyi normale döner, kalp krizi geçirme riski azalır, tat ve koku duyusu artar, nefes alıp verme rahatlar ve akciğer kanserine yakalanma riski sigarayı içenlere göre yüzde 50 azalır. Sigara kullanımının önlenmesine ve sigarayı bırakmaya yönelik olarak her yıl 9 Şubat  “Dünya Sigarayı Bırakma Günü“ olarak kutlanmaktadır. HABER MERKEZİ


VALİLİK MAKAMINA 

ANTALYA         

5727  Sayılı  kanunun  uygulama başkenti olan ANTALYA ‘mızda; ülkemize örnek olan  sigara bırakma günü nedeni iki günlük etkinliklerde emeği bulunanlara, katkı koyanlara ve tüm görevlilere  teşekkür eder,

Örnek olmalarından dolayı kutluyorum.

Saygılarımla arz ederim. 10.02.2020

GÜRSEL YURTBAHAR-SMMM/ ANTALYA

T.SİGARAYLA SAVAŞ DER. ANT. TEM.

ANT. İLİ BAĞIMLIKLA MÜC. KURUL ÜYESİ.

Antalya Ekspres / ÖZEL HABER


20.02.2020

Nargileye de uyarı geliyor!

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, Antalya’da özellikle gençlerin nargile kullanımının arttığını belirterek, nargilelerin üzerine de sağlık uyarılarının gelecek olmasının iyi bir karar olduğunu söyledi

RESMİ gazetede yayınlanan kararla sigara paketlerinin üzerindeki gibi nargilelerin üzerine de sağlık uyarılarının koyulacağı açıklandı. Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi ve Antalya Bağımlılıkla Mücadele Teknik Kurul Üyesi Gürsel Yurtbahar uygulamanın etkili olacağını belirterek, “Tütün maddesini nasıl içersek içelim dudağımıza, gırtlağımıza, dilimize bu maddeler yapışıyor. Nargile kullananların en çok karşılaşacağı hastalık gırtlak ve dudak kanserleri. Bir nargile 10 sigaraya bedel” dedi.

‘FAYDALI OLACAK’

Yurtbahar, tütünün her ortamda tüm canlılara zarar verdiğine dikkat çekerek, “Bu tütün maddesinin ister sigara ister nargile ya da puro olarak her türlüsü zararlı. Tütünden çıkan izmarit, duman, kül de tabiata zarar veriyor. Uygulanmaya başlanan sigaradaki tek paket uygulamasının en önemli unsurunun tütün satıcısının reklamının engellenmesidir. Sigaraya özendirmemektir. Bunun sebebi de kamu sağlığıdır. Kamu sağlığı için tütün paketleri tek pakete döndü. Ama sadece sigara değil, tütün maddesi olan nargile de zararlı. Bunun içinde yapılacak olan bu uygulamanın çok faydalı olacağını düşünüyorum. Sigarada alınan bu karar diğer tütün ürünlerinde de önlem alınmasını doğurdu. Dünya’da bazı ülkelerde uyuşturucu maddeleri çocuklarımızın görmemesi için dolaplarda ya da oaket içerisinde satılıyor. İnanıyorum ki bu uygulama kullanımı azaltacaktır” şeklinde konuştu.

10 SİGARAYA BEDEL

Nargilenin sigaradan daha ağır ve zararlı bir madde olduğunu açıklayan Yurtbahar, “Nargile tütünü nemlendirilmiş ve sıcak ortama giriyor. Nargile kullananların en çok karşılaşacağı hastalık gırtlak ve dudak kanserleri. Tütünde bin tane kimyasal madde var. Bunların arasında kanser yapanlar da var. Tütün maddesini nasıl içersek içelim dudağımıza, gırtlağımıza, dilimize bu maddeler yapışıyor. Biz en sevdiklerimize, kardeşimizle, eşimizle, çocuğumuzla temas kurarken kendi ellerimizle bu maddeyi veriyoruz. Bir nargile 10 sigaraya bedel. Hatta daha zararlı. Kendi kendimize kanseri davet ediyoruz. Çıkan tütün maddesini atıkları bize zarar vermekle kalmıyor doğaya da zarar veriyoruz. Bu şekilde geleceğimizi de tehlikeye atmış oluyoruz” dedi.

UYARDI

4207 sayılı kapalı alanlarda tütün ürünlerinin kullanılmaması kanunu çıkmadan önce birçok işletmenin nargile işletme ruhsatı aldığına değinen Yurtbahar, “Bu kanun çıktıktan sonra mekânın açık yeri yoksa oraya ruhsat verilmiyor. Kapalı alanlarda nargile içilmesi çok tehlikeli bir ortam yaratıyor. Tütün bizim saçımızın telinden ayak tırnağımıza kadar zarar veriyor. Bu yüzden vatandaşlarımıza bu tarz ortamlarda kalmamalarını tavsiye ediyoruz, uyarıyoruz” dedi.

YEŞİL DEDEKTÖR

Markaların tütün ürünlerini satmak için çeşitli reklam yollarına da gittiğini aktaran Yurtbahar, “Kokulu tütün diyorlar, hafif tütün diyorlar. Dikkat çekici hale getirmeye çalışıyorlar. Kapalı ortamlarda nargile içilmesin diye denetleme yapan arkadaşlarımız var. Ayrıca yeşil dedektör diye bir uygulama var. Bunu telefona indirdiğiniz zaman, kapalı ortamda tütün içiliyorsa, düğmeye basıyorsunuz. Böylelikle bulunduğunuz ortamı merkeze bildiriyor. Ama kullanıcıyı bildirmiyor. Merkezlerdeki de bulunduğu ortama 2 saat içerisinde o konuma gidip, gerekli önlemi alıyor”  bilgisini verdi.

YÖNETİCİLERE TEŞEKKÜR

Antalya’daki kent yöneticilerinin de sigara kullanımı konusunda hassas olduğunu aktaran Yurtbahar, “Antalya’nın 4207 Sayılı Kanun’un uygulanmasında başkent olduğunu düşünüyorum. Başta kent yöneticileri sigara kullanmıyor. Sigarayı desteklemeyen ve bu konuda hassasiyetlerini belli eden bir imaj var. İkinci olarak da ticari amacı toplum sağlığından daha önemli olan yerler dışındaki yerler, sigara konusunda çok hassas. Bu nedenle kent yöneticilerine teşekkür ediyorum” dedi.
Özel/Dilan ERAY


31 Mayıs 2020 Pazar- İKTİSADİ DAYANIŞMA.COM.TR

UYARDIK …… HAKLI ÇIKTIK,

UYARIYORUZ ……  TEKRAR HAKLI ÇIKACAĞIZ…..          

Tütün mücadeleye başladığımız günlerden beri, Tütün kullanıcılarını UYARDIK VE UYARMAYA DEVAM EDECEĞİZ…       

“ KENDİ SAĞLIĞINIZI,        

GELECEĞİNİZİ VE NESLİNİZİN VARLIĞINI KORUYUN 

Son günlerde Dünya mızı etkisi alan COVİT_19  salgınında ,yakalanma ve tedavi konusundaki gelişmeler de tütün kullanımı olumsuzluklarını  bir kez daha  ortaya çıkmıştır.Vücudumuzun tüm organlarını  olumsuz etkileyen TÜTÜN bu  salgında da  kullanıcıları nasıl zor durumda bıraktığını gördük….

Tütün kullanımı sadece kullanıcıları etkileyen bir olumsuzluk değil, pasif içici olarak tüm toplumu etkileyen ve TOPLUM SAĞLIĞININ en büyük sorunudur.

TOPLUM SAĞLIĞI konusunda tütün kullanıcılarına daha önceki günlerde UYARILARDA bulunduk. Bu uyarıların tamamında haklı çıktığımız örnekler ile  yaşadık..

Bu gün itibari ile 65 bin kişi tütün kaynaklı hastalıklarda ölmekte olup, yüz seksen altı bin çocuk (10-14 yaş ) tütün kullanımına devam etmekte ve geleceklerini karart maktadırlar.

Avrupa TÜTÜN VE SAĞLIK KONFERASIN’ da Türkiye ‘nin tütün kontrol ölçeği kriterlerinde başarılı olduğu tespit yapılarak,100 puan üzerinde ülkeler sıralamasında 17. Sırada bulunmaktadır.

Bu başarı ile dünya üzerinde örnek gösterildik..

2020 yılından itibaren mücadelede göz önünde bulunduracak kriterlerden en önemlisi ise tütün endüstrisinin müdahalelini engellemek olacaktır.

Tütün endüstrisinin daha önceleri ülkemizde yapılacağı uluslararası toplantı engellenerek adım atmaları önlendi..

Tütün endüstrisi zaman içinde çeşitli taktikler ile çocuklarımız ve gençlerimiz hedef olan yeni nesil kullanıcılar yaratmak amaçlı denemelerinde başarılı olamadılar.

Ancak; TOPLUM SAĞLIĞINI düşünmeyen tütün sektörü amacından vazgeçmeyecektir. 

Ülke içi ve dışı endüstrisi dokümanları, ürün tasarımları, sosyal medya ile pop kültürleri kullanımları, reklam ve satış taktikleri ile amaçlarını gerçekleştirmeye devam edeceklerdir.

TÜTÜN SEKTÖRÜNÜ UYARIYORUZ….

Gençlerimiz ve çocuklarımız bu tuzağa düşmeyecekler….

Gençlerimiz ve çocuklarımız bu oyuna gelmeyeceklerdir…

Gençlerimiz ve çocuklarımız sağlıklarına, geleceklerine, nesillerine sahip çıkacaklar,

Gençlerimiz ve çocuklarımız kazanacaklardır.

Ülkemizde olduğu gibi Tüm dünya da Dünya sağlık örgütü tarafından da önerilen;

Gençler-çocuklar,

TÜTÜN SEKTÖRÜNÜN  tüm yalanlarına  ve taktiklerini –tuzaklarına düşmeyeceklerdir…..

Bu görüş ve düşünceler ile 31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜNDE tütün kullanıcılarının gençlerimize ve çocuklarımıza olumsuz örnek olmamalarını diliyorum.

ANAYASAL HAKKIMIZ OLAN TEMİZ HAVA SOLUMA HAKKIMIZA SAHİP ÇIKILMASI  DİLEĞİ İLE…..

Saygılarımla…31.05.2020

GÜRSEL YURTBAHAR

T.SİGARAYA SAVAŞ DER. ANT. TEM.


05.06.2020

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Yurtbahar, tütün ve tütün ürünlerinin zararlarına dikkat çekerek, Avrupa Tütün ve Sağlık Konferansı’nda Türkiye’nin tütün kontrol ölçeğine göre 17’nci sırada ve başarılı olduğunu söyledi

TÜRKİYE, tütünle mücadelede adım adım başarıya koşuyor. 1987 yılından bu yana tüm dünyada Tütünsüz Günü olarak kutlanan 31 Mayıs’ta kamuoyuna yansıyan rakamlar da bu yolda başarıya yürüdüğümüzü gösterdi. Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar da her fırsatta tütünün zararlarını vurguladıklarını söyleyerek sigara kullanımının koronavirüse yakalanma ve tedavi etme konusunda olumsuzluklar yarattığını anlattı. Yurtbahar, “Avrupa Tütün ve Sağlık Konferansı’nda Türkiye’nin tütün kontrol ölçeği kriterlerinde başarılı olduğu tespiti yapıldı” diyerek

“Buna göre ülkemiz yüz puan üzerinden yapılan ülkeler sıralamasında 17’nci sırada” açıklamasını yaptı ve tütün endüstrisinin çocukları ve gençleri hedef aldığını söyledi.

TÜRKİYE ÖRNEK GÖSTERİLDİ

Koronavirüse yakalanma ve tedavi konusundaki gelişmelerde tütün kullanımının olumsuzluklarının bir kez daha ortaya çıktığını belirten Yurtbahar, “Vücudumuzun tüm organlarını olumsuz etkileyen tütünün bu salgında da kullanıcıları nasıl zor durumda bıraktığını gördük. Tütün kullanımı sadece kullanıcıları etkileyen bir olumsuzluk değil, pasif içici olarak tüm toplumu etkileyen ve toplum sağlığının en büyük sorunu. Toplum sağlığı konusunda tütün kullanıcılarına daha önceki günlerde uyarılarda bulunduk. Bu uyarıların tamamında haklı çıktığımızı örnekleri ile gördük. Avrupa Tütün ve Sağlık Konferansı’nda Türkiye’nin tütün kontrol ölçeği kriterlerinde başarılı olduğu tespiti yapıldı. Buna göre Türkiye, ülkeler sıralamasında 17’nci sırada. Bu başarı ile dünya üzerinde örnek gösterildik. 2020 yılından itibaren mücadelede göz önünde bulundurulacak kriterlerden en önemlisi ise tütün endüstrisinin müdahalesini engellemek olacak” ifadelerine yer verdi.

‘TÜTÜN SEKTÖRÜ VAZGEÇMEYECEK’

Daha önceki süreçte tütün endüstrisinin ülkemizde yapacağı uluslararası toplantı engellenerek adım atmalarının önlendiğini söyleyen Yurtbahar, “Tütün endüstrisi zaman içinde çeşitli taktikler ile çocuklarımız ve gençlerimiz hedef olan yeni nesil kullanıcılar yaratmak amaçlı denemelerinde başarılı olamadılar. Ancak toplum sağlığını düşünmeyen tütün sektörü amacından vazgeçmeyecek. Ülke içi ve dışı ürün tasarımları, sosyal medya ile popüler kültürleri kullanarak, reklam ve satış taktikleri ile amaçlarını gerçekleştirmeye devam edecekler” diyerek gençlerin ve çocukları tütün sektörünün oyunlarına gelmeyeceğini, nesillerine sahip çıkacaklarını ekledi. Özel/ Dilan ERAY

Antalya Ekspres / ÖZEL HABER

Sigara izmariti hastalık yayıyor!

22.08.2020

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, pandemi döneminde sokağa atılan sigara izmaritlerinin virüsün yayılımında etkili olacağını söyledi

TÜRKİYE Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, sigara izmaritlerinin yere atılmasının, bulaşıcı bir hastalık olan koronavirüsün yayılmasında etkili olacağını söyledi. Virüsün herhangi bir nesne üzerinde kalma süresinin olduğuna dikkat çeken Yurtbahar, sahillerde, parklarda çok fazla sigara izmariti olduğunu söyleyerek tütün kullanıcılarını izmaritlerini yere atmaması konusunda duyarlı olmaya çağırdı.

PANDEMİYE ETKİSİ BÜYÜK

Bir adet sigaranın bir ton suyu etkileyebileceğini söyleyen Yurtbahar, “Bunu her fırsatta söylüyoruz. Sahillerimizde, parklarda binlerce sigara izmaritlerinin olduğunu görüyorum ve üzülüyorum. Özellikle deniz kenarından denize atılan sigara deniz suyuna, deniz canlılarına ve suya giren insanların sağlığına tehdit oluşturuyor. Şimdi olağanüstü bir dönemdeyiz. Bulaşıcı bir hastalık ile karşı karşıyayız. Sigara kullanımı da hastalığı taşıyanlar açısından dikkat edilmesi gerekilen bir şey. Sigara içenlerin yüzde 85’i akciğer kanseri oluyor. Koronavirüs de akciğeri direkt etkilediği için tütün kullanan kişilerin pandemiye olan etkisi ve zararı tütün kullanmayanlardan daha çok” bilgisini verdi.

TOPLU ALANDA SİGARA İÇİLMESİN

Sigara izmaritinin sadece suyu değil topraktaki tüm canlıları etkilediğini anlatan Yurtbahar, “Koronavirüs hastası bir insan içtiği sigarayı dışarıya attığı zaman dışardaki tüm canlılar izmaritinin üzerindeki zehirden etkilenecektir. Bu yüzden biz kumsal, park fark etmeksizin insanların toplu olarak bulunduğu tüm alanlarda sigara kullanılmasını istemeyiz. Ama insanlar bu bilinçte olmadıkları için maalesef uygulayamıyoruz” diyerek sitem etti.

TOPLAYANLAR DA RİSK ALIYOR

Oksijenin insanın yaşamasına kaynak olan bir madde olduğunu vurgulayan Yurtbahar, “Tütün maddesi kullandığımız oksijeni yok ediyor, zehirliyor. Nasıl ki içtiğiniz suya biri tükürdüğünde o suyu içmiyorsunuz bu da aynı şey. Sigara izmaritleri yere atılarak hem virüsün yayılmasını sağlıyoruz hem etrafımızı zehirliyoruz. Virüsün nesne üzerinde kalma süresi var. Onu toplayan insanları da tehlikeye atmış oluyoruz. Uzun vadede düşünürsek çocuklarımızın geleceğini tehlikeye atıyoruz” şeklinde konuştu.

‘KENDİ ALANINIZDA İÇİN’

Pandemi döneminde sigara kullanan insanların kendi alanlarında bu eylemi gerçekleştirmesi gerektiğine dikkat çeken Yurtbahar, “Bu en bilinçli yol olacaktır. Biz de bu anlamada çalışmalara yapıyoruz. Mesela çocuk parklarında, duraklarda sigara içilmemesi için çok çaba gösteriyoruz. Akdeniz’in incisi Antalya’mızın sahillerinin kirlenmemesi ve zehirlenmemesi için tüm görevli arkadaşlarımızı uyarmak istiyoruz” dedi.

SİGARA İÇENLERE ÇAĞRI

Tüm Antalyalıların özverili ve sağduyulu olmasını beklediğini söyleyen Yurtbahar, “Özellikle dünyada hiçbir canlının kullanmadığı bu maddeden bir an önce kurtulmalarını ve dünyayı kirletmemelerini istiyoruz. Bu güzel şehrimizi, denizimizi, doğasını bozmamalarını umuyorum” açıklamasında bulundu. Özel/Dilan ERAY


2019 YILI TOPLUMU AYDINLATMA FAALİYETLERİMİZ

AKDENİZ GERÇEK GAZETESİ

Sigarayı bırakmak için YENİ BİR ADIM DAHA

  • 17 Ocak 2019

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, 2000 yılında Dünya Sağlık Örgütü’ne sunulan “düz paket” uygulamasının ülkemizde uygulanması için tebliğin yayınlanması ile başlayan tütünle mücadelede yeni bir adım atıldığını açıkladı.

Sigarayı bırakmak için YENİ BİR ADIM DAHA

Yurtbahar, Cumhurbaşkanlığı’nın 604 sayılı kararı ile sigara bırakma tedavisi olanların sosyal güvencelerine bakılmaksızın bütün sağlık kurumlarında tedavilerinin yapılmalarının önceki adım kadar önemli ve gerekli olan uygulama olduğunu belirterek, “Bağımlılık yapan ve geleceğimizi, neslimizi yok eden, dünya da hiç bir yiyecek ve içecek bunun kadar zehirli maddeye kapsamamaktadır. Kullanan kadar pasif içicilerin de geleceği yok eden, tütün maddesinin kişiye verdiği zararın tedavisi kendi maliyetin üstünde olmaktadır. Bu maliyetin toplum üzerindeki etkisini azaltmak için yapılan bu girişimi olumlu görüyoruz” dedi.

BÜYÜK BİR FIRSAT

Artık tütün bağımlısı olanların kendilerini değil, çocuklarını, geleceklerini, ailelerini ve toplumu düşünmek zorunda olduklarını ifade eden Yurtbahar, “Sigara bir dost değil, insanlığı yok eden bir canavardır ve bu canavarı yok etmek bizlerin elindedir. 9 Şubat Sigara Bırakma Günü öncesinde yayınlanan bu karar ile tütün kullananlara büyük bir fırsat doğmuştur. Gelecek sağlıkları için, gelecek nesiller için, çevremiz için, gelin tütün kullanımını bırakalım. Kendimizi ve geleceğimizi düşünelim” diye konuştu.

Kubilay ELDEMİRCİ


KARARA ANTALYA’DAN DESTEK

19 Ocak 2019 Antalya Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile sigarayı bırakma tedavisi alan hastalara Sağlık Bakanlığınca temin edilecek ilaçlardan ücretsiz yararlanma imkanına destek verdiklerini belirten Gürsel Yurtbahar, “Böyle kanunlar sayesinde daha sağlıklı bir toplum yetişecek” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile sigarayı bırakma tedavisi alan hastalara herhangi bir sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın Sağlık Bakanlığınca temin edilecek ilaçlardan ücretsiz yararlanma imkanına Antalya’dan da destek geldi. Sigara ile ilgili yapılan kanunlar sayesinde daha sağlıklı bir neslin yetişeceğini dile getiren Sigarayla Savaşanlar Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, “Yapılan uygulama sigarayı bırakma anlamında çok faydalı olacaktır. Bu beklediğimiz bir karardı. Bu sistem ileride daha sağlıklı bir toplumun yetişmesine neden olacak. Yapılan çalışmalara bizde destek veriyoruz. Bu tarz çalışmaların devamda gelecektir. Tütün Kontrolsüzlük Raporu’nda artık hamile kadınların tedavisi ödenmeyeceği ve böyle çalışmalar insanların sigarayı bırakması konusunda etkili olacak. Sigara için kişi bir tek kendine değil, topluma da zarar veriyor. Eğer böyle güzel kanunlar devam ederse daha sağlıklı insanlarımız olacak ve sağlık için harcanan para aza inecek. İnsanlar sigara bırakmak için kullandıkları ilaçlarını ücretsiz veriyordu. Şimdi insanlar hem ilaçlarını hem de tedavilerini ücretsiz yapacaklar. Bu yasayla insanlar sigaradan kurtulup, sağlıklı yaşayacak” diye konuştu. YAPRAK ÖZER/ ANTALYA GÜNDEM ÖZEL


AKDENİZ GERÇEK GAZETESİ…….09/02/2019

Yurtbahar: Gelin bugün SİGARAYI BIRAKALIM

Sigarasız toplum istediklerini söyleyen Türkiye Sigarayla Savaşanlar Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, 2017 yılında yapılan araştırmaya göre, ülkemizde 15-17 yaşları arasındaki 122 bin öğrencinin yaklaşık yüzde 50’sinin evde kullanılan tütünden etkilendiğinin ortaya çıktığını söyledi. Yurtbahar, şöyle konuştu: “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın zehirlenmesine aile bireyleri olarak katkı yapıyoruz -göz yumuyoruz. Aile bireyleri olarak çocuklarımızın ve torunlarımızın sağlıkları ile olumsuz etkilenmelerine hakkımızın olmadığını düşünüyorum.”

FIRSATI DEĞERLENDİRELİM

“Onlar bizim geleceğimiz, onlar neslimizin kaynağı, onlar evimizin neşe kaynağı, onlar bizim yavrularımız, onlar için bağımlılık yapan, neslimizi ve geleceğimizi yok eden tütün maddesini kullanmayalım. Kullanıyorsak, ‘bir hata yaptım bağımlı oldum, çocuklarımızın geleceğini düşünüyorum’ diyorsak, gelin bugün Sigara Bırakma Günü nedeni bir fırsat görelim. Tütün maddesinden kurtulalım. Kendi iradem ile kurtulamam diyorsan, tedavi devlet tarafından ücretsiz yapılacak, yeter ki karar ver kurtul. Bugün kendin için yarın geleceğin için düşün ve karar ver.”


Derneğimizin eğitmenlerinden Sayın: M.Lütfi GİRAY, AKSU ÖZEL YEDİSU MESLEK VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNDE sigaranın zararları konusunda öğrencilerimize eğitim vermiştir.


ANTALYA EXSPRES GAZETESİ

Sigarayla savaşta Antalya örnek oldu

18.04.2019

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, Antalya’nın kapalı alanlarda tütün içilmesini önleme ve kanuna saygı duyma anlamında diğer illere örnek olduğunu söyledi.

TÜRKİYE Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, 5727 sayılı kanunda yer alan kamu alanları başta olmak üzere ticari işletmelerde kapalı alanlarda tütün kullanımının yasaklarına uyulması noktasında Antalya’nın diğer illere örnek olduğunu söyledi. Antalya’daki yöneticilerin, emniyet yetkililerin ve vatandaşların kapalı alanlarda tütün kullanımının yasaklarına uyma noktasında bilinçli ve sağduyulu olduğunu ifade eden Yurtbahar, “Antalya kapalı alanlarda tütün kullanımının yasağına uyma ve halkın bu kanuna sahip çıkmasında başkent konumunda.Vatandaş bu kanuna sahip çıkıyor. Ticari çıkarını göz önüne alan bazı işletmeler kapalı alanda tütün kullanımına izin veriyor. Bu konuda da emniyet yetkilileri yakın takipte gerekli uyarıyı yapıyor ve cezaları kesiyor. Kapalı alanlarda sigara içilmesine göz yumulmuyor” dedi.

TÜTÜN TESTİ PROJESİ

Yurtbahar, 2018-2023 yılları arasını kapsayacak şekilde tütün kontrolü eylem planında yer alan maddelerde tütün kullanan bir kadının ileride sağlık nedeniyle normal şartlarda anne olamadığı takdirde tüp bebek yoluna başvurduğu zaman devlet desteği alamayacağını söyledi. Yurtbahar, bu yıl içerisinde resmileşecek olan düzenlemeyle ilgili Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya temsilciliği olarak Antalya’da yeni evlenecek olan çiftleri tütün eylem planı hakkında bilgilendirmek amacıyla bir proje hazırladıklarını belirtti. Projelerini haftaya Antalya Valiliğine sunacaklarını vurgulayan Yurtbahar, projeleri hakkında bilgi verdi. Yurtbahar, “2018-2023 eylem planında yer alan bu düzenleme hakkında temsilcilik olarak biz yeni evlenecek çiftlere rutin olarak yapılan kan testlerinin dışında tütün testi de yaptırmaları için proje hazırladık. Amacımız ileride normal şartlarda anne olamayan bir kadının tütün kullanması durumunda tüp bebek yöntemine başvurduğunda devletin sağlık harcama ücretini karşılamayacak olması konusunda bilinçlendirme yapmak. Bu uygulamayı da Antalya’dan başlatmak istiyoruz.  Tütünle mücadele ve kapalı alanlarda sigara içilmemesi noktasında tüm hassasiyeti göstererek Türkiye’ye örnek olan Antalya’nın bu konuda da örnek olmasını istiyoruz. Amacımız anne baba olacak çiftleri bu konuda uyarmak ve bu konuda bilinçlendirmek” dedi.

Deniz TOPKAYA


KAÇAK SİGARA TÜKETİMİ ARTACAK”

19 Nisan 2019 Antalya Gündem

Geçtiğimiz hafta sonu sigaraya gelen zam ile ilgili konuşan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Temsilcisi Yurtbahar, ilerleyen zamanlarda kaçak sigara satışında ve tüketiminde artışların yaşanacağını belirtti

Philip Morris grubu altındaki sigara fiyatları geçtiğimiz hafta sonu zamlandı. En yüksek sigara fiyatı ise 15 lira 50 kuruş oldu. Sigara tüketenler için fiyat artışının yaşanması ise tepkiye neden oldu. İlerleyen zamanlarda kaçak sigara satışında ve tüketiminde artışların yaşanacağını belirten Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, devlet ve derneklerin satışlarda ve kullanımının azaltılması yönünde denetimlerin arttırılması gerektiğini kaydetti. Fiyatlarda yaşanan bu artışın, sigarayı bırakmak için bir unsur olduğunu söyleyen Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, “Zam tütün kullanımı açısından değil, sağlık açısından değerlendirmemiz lazım. Zam, sigara kullanıcısının bırakması için bir etken olabilir. Fakat yüzde 100 etkilidir diyemeyiz. Sigaralardaki fiyat artışı sağlıklarını olumsuz etkileyen kişiler için bir tedavi yöntemi değildir. İlerleyen zamanlarda sigaralarda gerçekleşen fiyat artışı kaçak sigara kullanımına bir artışı gözler önüne serecek. Kayıt dışı kullanılan sigara satışları ekonomiye vurulan bir dinamittir. Fiyat artışlarında yapılan bu durum kişilerin sağlıkları açısından bir yatırım yapılmış olsaydı eğer daha faydalı olurdu. Sigarayı bırakma kişinin kendisi için çok özel ve faydalı bir davranıştır. Özellikle anne olacak adayların sigarayı bırakmalarını dernek olarak tavsiye ediyoruz. Biz tütün kullanıcılarını 4 gruba ayırıyoruz. 2. kategoride yer alan sigaraya yeni başlayanlar yer alıyor. Sigara bir bağımlılık hastalığıdır. Biz hastalarımızı dernek olarak bırakmaya teşvik ediyoruz. Sigarayı bırakmak insana çok fayda sağlar. En önemlisi sağlığını kazanır. Maddi açıdan bütçesine destek olur” ifadelerini kullandı.

“MÜCADELEYE DEVAM”

Sigarayı bırakmanın kişinin kendi elindeki iradeden geçtiğini belirten Yurtbahar, sözlerine şöyle devam etti:

“Barkotsuz sigara, denetimsiz ve kaçak yollarla elde edilen sigaranın içerinde hangi maddelerin yer aldığını bilmiyoruz. Barkotlu sigaranın içerinde 4 bin tane madde varken, kaçak sigaralarının içerinde neler olduğunu bilmiyoruz. Kişi eğer sigara zammından dolayı kaçak sigaraya başvurursa kendini daha çok zehirlemiş olur. Tütün kullanıcılarına mesajım, ‘Tütün canavarının sana hakim olmasını engelle’ demek oluyor. Sigarasız hayat daha güzel. Kaçak yollarla sigara içerenler, kendilerini bataklığa atmış olmuş. Kendisini ve çevresini daha çok zarara uğratmış olur. Kaçak tütünle mücadelemizi yapıyoruz. Bununla mücadele etmek hem bireysel, hem de kamusal hakkımızdır.” AYFER ŞİMŞEK / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

MURATPAŞA BELEDİYESİ TARAFINDA YAPILAN ÇEVRE FESTİVALİNDE,

“KARBON AYAK İZİ “  KONULU BİLGİLENDİRME STAND ZİYARET YAPARAK KAMUOYU KARBON ZARARLARI KONUSUNDA FARKINDALIK YAPILMIŞTIR.

BELEDİYE BAŞKANINI BU ETKİNLİĞİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİLMİŞTİR.


24.04.2019 GÜNÜ SAAT: 11.30 TRT ANTALYA RADYOSU AKDENİZ RÜZGÂRLARI PROĞRAMINDA CANLI OLARAK 2019 YILI FAALİYETLERİ KONUSUNDA VE TÜTÜN EYLEM PLANI KONUSUNDA  KAMUOYU BİLGİLENDİRİLMİŞTİR.


 


Uyuşturucuya ilk adım, tütün

Türkiye Sigarayla Savaşanlar Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, tütün kullanımını en aza indirmek için yapılması gereken önlemleri anlattı. Başta aileleri uyaran Yurtbahar, “Tütün, uyuşturucu kullanımı için bir adımdır” dedi.

Röportaj Haberi

Hazel Berkalp : Bu mücadeleye nasıl başladınız?

Gürsel Yurtbahar : Ben hayatımda tütün ve tütün maddesi hiç kullanmadım. Benim babam çok küçükken tütün kullanmaya başlamış ve bunun sonucunda tütün kullanan insanların çoğunun yakalandığı bir kanser hastalığına yakalandı ve kurtulamadı. Ben de 14 yaşındaydım. Babamın ne çektiğini gördüm ve benim gibi çocuklar bunu görmesin diye bu mücadeleye gönül verdim. O zamandan beri bu mücadeleyi veriyorum. Şimdi iki çocuğum var ve bu mücadele sayesinde benimle gurur duyuyorlar, benim en büyük mutluluğum bu.

H.B. : Türkiye Sigarayla Savaşanlar Derneği olarak, hedefleriniz nedir?

G.Y. : Tabii ki, toplumsal bir görevimiz var. Bu görevde üç ana hedef var. Birincisi sigara içme yaşını yükseltmek, şu anda 14-15 yaşlarına düşen içme yaşını 22-23 yaşlarına çıkartmak. Buna bağlı olarak, 2018-2023 döneminde de sigara satış yaşının 18’den 22’ye çıkarılmasını sağlayacağız. Buradaki amacımız yaşı yükseltmekten ziyade sigara içme oranını azaltmak. İkincisi ise, pasif içiciyi korumak. Bu en büyük idealimiz. Çünkü bir başkası sigara kullanırken, benim daha doğmamış çocuğumu bile etkiliyor. Bu insan hakkına da saygısızlık demektir. Tütün maddesi kullanılanlara da saygı gösterilmeli. Nasıl ki, diğer hastalıklara saygı gösteriyor ise tütün kullananlara da saygı göstermeliyiz. Kapalı ortamlarda içmemelerini sağlamak ama onların da içebileceği ortamı yaratmak gerekir. Üçüncüsü de, kişinin, tütün maddesi bağımlılığı hastalığından kurtulabilmesi için de gerekli çalışmalar yapılmalı. Antalya’da şu anda kamu hastanelerinde tütün bırakma merkezleri var. Ücretsiz ilaçlar ile tütünü bırakmada yardımcı olunuyor.  Bizim derneğimizin üç ana hedefi bu. Tabii ki, sivil toplum örgütü olduğumuz için toplumu bilgilendirmek, tütün ile ilgili günlerde halk ile birlikte etkinlikler yaparak gelecek nesillere güzel örnek olmak istiyoruz.

KURTULMAK MÜMKÜN

H.B : Sigara içme yaşı çok düştü. Şu an küçücük çocukların ellerinde sigara görebiliyoruz. Bu durum nasıl engellenmeli?

G.Y. : Kaçak tütün dediğimiz, piyasada içinde ne olduğu bilinmeyen açık ve kapalı tütünler var. Biz 2000’li yıllardan sonra kaçak tütünü hedef aldık. Kaçak tütünü tamamen engellemediğimiz sürece sigara içme yaşını yukarı çekmemiz mümkün değil. Bir diğer konu, sigara satılan noktalarda, tütün malzemeleri kasada ya da çocukların görebileceği yerlerde hatta çocukların tercih ettiği malzemelerin yanında bile bulunabiliyor. Biz tütün ve tütün ürünlerinin çocukların ulaşamayacağı ve göremeyeceği yerlerde olmalarını talep ettik. Bu konuda yasal girişimler yaptık. Kanunlaşmasını bekliyoruz. Kaçak tütün ile ilgili de anne ve babaları uyarmak gerekir. Onlar ilk kendileri almayacak ve çocuklarını bu konuda eğitecekler. Bu konuyu çözersek o zaman sigara içme yaşını 22’ye çıkartabiliriz.

H.B. : Bu bağımlılıktan ilaç ile kurtulmak mümkün mü?

G.Y. : Tütün bağımlılığını 4 gruba ayırmak gerekir. Arada sırada içen, yeni başlayan, keyif için içiyorum diyen hastalara birinci ve ikinci grup diyoruz ama durmaksızın, her ortamda, her şekilde ve devamlı içen tütün canavarının pençesinde olan kişilere de üçüncü ve dördüncü grup diyoruz. Bu üçüncü ve dördüncü gruptaki vatandaşlar hastaneye gidiyor, kan ve ihlal tahlili sonrasında hangi ilacın kendilerine uygun olacağı tespit ediliyor ve bu ilacı aile hekimleri tarafından ücretsiz alabiliyorlar. Hasta ilaçlarını kullandığı takdir de, hem kendi için hem de ilacın yardımıyla bu bağımlılığı bırakıyor. Birinci ve ikinci grupta olan sadece denemek için ya da arkadaş ortamında sigara içenler için ise küçük küçük metotlar var. Çok zor değil ama bir hastalıktan kurtuluyorsunuz tabii ki biraz da olsa zorlanacaksınız.

H.B. : Sigara içen gençlere ne söylemek istersiniz?

G.Y. : Tütünün size hiçbir faydası yok. Dünyada hiçbir canlı bunu kullanmıyor. Hayvanlar bunu kullanmıyor ama insanlar içiyor bunu. Hiçbir faydası yok. Sizi uyuşturmaktan,  hasta etmekten başka bir işe yaramayan ve size faydası hiç olmayan bir bitkiyi neden kullanıyorsunuz? Bir düşünün bunu ve  bırakmak isterseniz, bu bağımlılıktan kurtulmak isterseniz bir sağlık merkezine başvurunuz.

H.B. : Sigaraların üzerinde yer alan uyarılar yeterli mi, caydırıcı farklı bir öneriniz var mı?

G.Y. : 2000 yılında dünya sağlık Örgütü’ne tek paket önerisinde bulunduk. Bu dünyada ilk defa bizim tarafımızdan Dünya sağlık Örgütü’ne giden bir öneri. Örneğin a sigarasını alacaksınız 1 numara, b sigarasını alacaksınız 2 numara. Yani sadece sigara paketleri üzerinde simge olarak rakam olacak. Onun dışında sigaralar tek paket olacak kara paket de denilebilir. Dikkat çekmeyecek, insanlara cazip gelmeyecek tek paket olacak. Bunun uygulamaları var. Bugün Avusturalya’da, İspanya’da tek paket uygulamasına geçip başarılı olan ülkelerimiz var. Sağlık Bakanlığı’mız da bizim bu önerimizi kabul etti.  Tek paket uygulaması için imalatçı firmalar ile görüşmeler devam ediyor. Bir müddet sonra o cazip gelen paketlerin, renkli paketlerin son bulması ve tek paket olması taraftarıyız.  Gençleri kurtarmak istiyorsak muhakkak olmalı.

TÜTÜN ÖZENDİRİLMEMELİ

H.B. : Aromalı sigaralar hakkında ne düşünüyorsunuz?

G.Y. : Tütünün hiçbir çeşidi,  insana faydalı değil. ‘Hanımlar için mentollü sigara çıkardık’, ‘Katranı yok’ ya da ‘Nargilenin içine portakal koyduk bak mis gibi kokuyor’ gibi söylemler, ticari firmaların yapmış olduğu özendirici söylemlerdir. Bunlara inanmayınız. Nargile salonları da dahil, insana zarar veren bu ürünleri lütfen kapalı alanda kullanmayınız.

H.B. : Ticari firmalara, bu konuna bir şey söylemek ister misiniz?

G.Y. : Hiçbir ticari kaygı bir gencin sağlığından önemli olamaz. Bir bardak su ikram ediyoruz size ama içine tükürüyoruz bunu siz içer misiniz? Kimse içmez. Ama onlar sigara içiyorlar ve hava kirleniyor, biz bu havayı soluyoruz. Hiç kimsenin temiz hava hakkı elinden alınmamalı. Kimse bunu solumak zorunda değil. Ticari firmalardan talebimiz ne olursunuz gençlerin geleceği ile oynamayın ve dumansız hava sahasına sahip çıkın. Kapalı ortamlarda tütün maddesi kullandırmayınız.

H.B. : Rakamsal verilere göre Antalya nüfusunda sigara içme oranı nedir?

G.Y. : Tütün kullanımı çok rahat olan bir ürün, bugün caddeler sokaklar tütün kullanan insanlarla dolu. Fakat bir istatistik yapmaya kalkıldığında ve insanlar ‘Tütün kullanıyor musunuz?’ dediğimiz an, bu soruya net cevap alamıyorsunuz. Çünkü insanlar zararını biliyorlar, korkuyorlar ama kullanmaktan vazgeçmiyorlar. Bu nedenle verilen rakamlar gerçeği yansıtmayabiliyor. Antalya’da böyle bir çalışma yapmak istiyorum. İzleyeceğimiz yolu daha net bilmek adına böyle bir çalışma var.

H.B. : Kapalı alanlar dışında toplu ulaşım durakları ve birçok ortak alanda sigara tüketiminin yasak olduğunu biliyoruz. Buna uymayan vatandaşlar için ne gibi önlemler alınabilir?

G.Y. : Tramvay durakları, gemi güverteleri toplum yaşantısına uygun açık hava yerlerinde tütün kullanılması yasak. Hatta yeni düzenleme ile çocuk parklarında ve spor yapılan açık alanlarda da tütün kullanımı yasaklanıyor. Biz bunlar için en başta eğitim olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu gelişmeleri anında topluma bildiriyoruz, insanları bilgilendiriyoruz. Mesela, çocuk parklarında kamera sistemleri olmalı ki, çocuklarımız bunlardan uzak kalabilmeli. Bu konuda hepimize iş düşüyor. Tütün kullanımı olan insanlar hasta, yani bir hastaya ne yapabilirsiniz ki, ancak tedavi olması gerekir. Bunun iki yolu var, eğitim ve tıbbı müdahale.  Kişiye bu eğitimi veriyoruz ama çok fazla sigara kullanan kişilerin doktor yardımı alması gerekir.

CEZALAR VAR

H.B. : 18 yaşını doldurmamış çocuklara sigara satışı yapıldığına şahit olan vatandaşlar ne yapmalı?

G.Y. : Antalya’da tütün denetleme ekipleri var. Bu ekipler en az üç kişiden oluşuyor. Zabıtadan bir kişi, emniyetten bir kişi, sağlık müdürlüğünden sağlık teknisyeni olan bir kişi. Bu kişiler çok duyarlı ve çok fedakar çalışan arkadaşlarımızdır. Bu kişiler ellerinde tabletler ile görüntü alabiliyorlar. Gittikleri yerlerde tütün kullanılıp, kullanılmadığını veya ne kadar kullanıldığını anlayacak teknolojileri var. Ekip veya şahit olan kişi bunu ispat ederse yani şahit olan kişide video ya da fotoğraf ile bunu kanıtlarsa, önce satış noktasına sonra sigarayı alan kişiye cezalar veriliyor. Birinci ceza uyarı oluyor. Üç tutanak olduğunda Belediye’den satış noktasının kapatılmasını talep ediyoruz.

H.B.  : 18 yaş altı çocuklara tütün satışını engellemek adına yeni yaptırımlar olacak mı?

G.Y. : Önümüzdeki günler için, belli bir zaman sonra tütün mağazaları tek olmalı. Yani marketler, benzinlikler gibi satış noktalarında olmamalı ama tütün bağımlısı olan kişilerin bunu alabileceği yerlerde tütün satış merkezleri olmalı. Buralar da kamera sistemi ile kontrol altına alınmalı. Böyle bir sistemde 18 yaşın altında kişilere satış kesinlikle önlenmiş olur. Bu çalışma var, önümüzdeki yıllarda uygulamaya geçecek.

H.B. : Dizilerde tütün kullanımını göstermek yasak iken, marketlerde sizin de söylediğiniz gibi çocukların görebileceği yerlerde duruyor. Burada bir tezatlık söz konusu diyebilir miyiz?

G.Y. : Dışarıdan görülmeyecek şekilde satış yapılmalıdır. Tütünün reklamı olmamalı. Yani çekmecede ya da görünmeyecek yerlerde durmalı ve isteyen kişiye oradan çıkartıp verilmeli. Hatta otomatik çekmece olabilir, düğmeye basılıp para konulduğunda sigara gelecek. Sadece alan kişi görecek. Böyle bir uygulama, güzel bir uygulama olabilirdi. Biraz önce anlattığım gibi tek satış yeri olursa zaten bu da bir bakıma gerçekleşmiş olacak aslında.

ÇÖZÜM SEVGİ

H.B. : Uyuşturucu kullanan gençlere daha çok tepki gösterilirken, sigara kullananlara aynı tepki verilmiyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?

G.Y. : Tütün, uyuşturucu kullanımı için bir adımdır. Tütün kullanan kişinin uyuşturucuya yatkınlığı daha fazla oluyor ve ilk fırsatta deniyor. O yüzden anne babaların bilinçli olmaları gerekir. İlk başka anneler ve babalar tütün kullanmamalı. Daha sonra çocuğunun hareketlerine bakmalı, çocuklarını gözlemlemeli. Bu gözlem sonucu mutlaka uyuşturucu kullanımı varsa anlar. O yüzden anne ve babaya diyoruz ki, tütün ve uyuşturucu ile en büyük kaynağı sevgidir. Çocuklarınıza sevgi gösteriniz. Uyumadan önce çocuklarını öpün hem çocuğunuz sevgi ile uyusun hem de tütün kokusu var mı diye bakın. Tütünle mücadelede en büyük olay sevgidir.

HAZEL BERKALP (ÖZEL)